להיות מנכ״ל זה לא קל ולא כזה כיף

רפי טל,

2021-06-01

6 דקות קריאה

קהילת הפייסבוק שלנו היא מקום עבור אנשים מהאקוסיסטם לשתף מנסיונם, להתייעץ ולייעץ לאחרים. כל אחד שצבר ידע בתחום מסוים ומעוניין לשתף אותו עם אחרים מוזמן לעשות את זה בקהילה - וכאן בבלוג אנחנו מנגישים לכם פוסטים נבחרים משם.

להיות מנכ״ל זה לא קל ולא כזה כיף!

והגיע הזמן שמישהו יגיד את זה.

הפוסט הזה מוקדש לכל החברים שלי בדור ה-y או ה-z שרוצים הכל כאן ועכשיו וחושבים שלהיות מנכ״ל זה קול.

קצת עלי: אני בן 37. מונתי בפעם הראשונה לתפקיד מנכ״ל בגיל 27, בדיוק לפני עשר שנים. אחרי די הרבה שנים בניהול לקוח הגעתי לתפקיד הזה בסוכנות פרסום. היום יש לי סוכנות פרסום שהקמתי לפני 5 שנים עם השותף המושלם, כרמל כמאל אבוזלף, ואיזה מזל שזכיתי בו והוא נותן לי את המקום הזה להיות אני עם כל הטירוף ומה שאני מביא איתי.

עשר שנים אחרי שמוניתי למנכ״ל בפעם הראשונה, אני מבין היום כל כך הרבה יותר על מה זה אומר להיות מנכ״ל - ואני רוצה לשתף אתכם.

כשהתחלתי בפרסום, כל קדנציה שעשיתי הייתה מבוססת על תפקידים שתקופת הזמן שלהם נעה בין שלוש לשש שנים. לא קפצתי כל שנה. גם לא כל שנתיים. הבנתי שלהישאר במקום שלי אולי נראה לפעמים תקוע, אבל המשמעות של זה היא גם לצבור ידע וכח בארגון בו אני נמצא, כאשר הערך שלי עולה בארגון ככל שאני רוכש יותר זמן אוויר, שיחות, פגישות, מצבי קיצון, הצלחות וכשלונות, ואני הופך להיות איש הידע בארגון.

ככה ראיתי את זה. לא למדתי מנהל עסקים. כאילו, למדתי ופרשתי. לא למדתי פרסום. למדתי הכל במקומות בהם עבדתי ובעוד המון קורסים והשלמות שלקחתי בכל מיני מקומות במשך השנים. אבל מה שבלט בי יותר מהכל היה הרעב. הדרייב. הרצון להצליח. הסקרנות הזו לדעת עוד.

הייתי בניהול לקוח ולא הספיק לי רק בתקציבאות. רציתי לדעת מה הם עושים במדיה, אז הייתי יושב ושואל וחוקר, קורא ועושה בעצמי. ככה גם עם המעצבים וככה גם ברמת הפלנינג.

התקדמתי מהר בשרשרת, ומתקציבאי הפכתי לסופרוויזר, ומסופרוויזר למנהל לקוחות, לסמנכ״ל, ואז הגיע המינוי - ובגיל 27 אחד הלקוחות גרם לסוכנות למנות אותי למנכ״ל.

למה אני כותב את זה? כי כולם חושבים ׳איזה תואר, איזה טייטל!׳, ׳המשכורת, התנאים… הוא מחליט. הוא קובע. הוא הבוס של כולם. איזה כיף לו!׳, ׳הוא לא עובד קשה, רק מנהל אנשים…׳

׳אני גם רוצה להיות מנכ״ל! אני יכול, ברור - אני שנתיים סופרוויזר, אני יכול בשנייה לנהל את זה.׳

הצחקתם.

אז חברים, דור הסטוריז והרילז - פה אי אפשר לקפוץ 15 שניות קדימה כמו בנטפליקס. פה זה החיים האמיתיים ולהחלטות שתקבלו יהיו השלכות על העסק, עליכם, על החיים של האנשים שעובדים איתכם, ועל הספקים והלקוחות שלכם.

אז אני רוצה לומר לכם כמה דברים על תפקיד המנכ״ל אחרי 5 שנים שאני ממלא אותו ב-HapPpy ועוד כמה שנים לפני בסוכנות:

 

 1. מנכ״ל הוא האיש הכי בודד בארגון וגם האיש הכי מחוזר. לפעמים אני יושב בחדר ואני מרגיש ממש לבד. לבד למרות שכולם רוצים להיכנס אליי לחדר וצריכים אותי רק לשתי דקות. אפשר רגע?
 2. להיות מנכ״ל זה לדאוג שכולם תמיד יהיו מרוצים (העובדים, בני הזוג של העובדים, הלקוחות, הספקים...) ולדעת שאף אחד לא באמת באמת ידאג גם לך (להוציא בן הזוג, השותף שלי, חברים ומשפחה).
 3. אתה צריך לקבל אלפי החלטות קטנות, בינוניות וגדולות בשבוע. מאות החלטות ביום. לפעמים עשרות החלטות בשעה. לפעמים החלטות שגורמות ליום שלך להשתנות ברגע. ואתה צריך להיות עירני וכשיר לקבל את ההחלטות האלה.
 4. אתה צריך לקום עם אנרגיות וחיוכים בכל בוקר מחדש. להניע את הצוות ולדחוף אותם לנצח. גם אם אתה יודע דברים שאתה עדיין לא יכול לחלוק איתם - דברים שמחים, דברים מבאסים, או אולי אפילו מבאסים מאד - ואתה עדיין צריך לחייך.
 5. אתה צריך יכולות הקשבה והכלה של 300 פסיכולוגים בחדר אחד. כי כל אחד רוצה לומר משהו, לשתף, להתייעץ. כל אחד צריך איתך רגע.
 6. אתה צריך לדעת להפסיד. וכן, גם לנצח. אבל להפסיד זה החלק הקשה. אף אחד לא אוהב להפסיד. אתה צריך לפתח את היכולת להפסיד ולשחרר.
 7. אתה צריך לדעת לבחור. אי אפשר הכל. צריך להתפקס ולהתמקד, ובו זמנית להקשיב לכל מה שקורה מסביב.
 8. אתה אחראי על חיים של אנשים. ואם אתה רוצה שהם יהיו מאושרים, אתה חייב לתת להם את האיזון בין העבודה לחיים האישיים.
 9. אתה צריך להסתכל על המתחרים. להבין מה חדש בשוק, במתחרים של העסק שלך, במתחרים של הלקוחות שלך. לזהות טרנדים, מגמות, למהר ולבצע לפני כולם את הדברים הבאים.
 10. אתה צריך להביא חדשנות לשולחן. לחפש את הפיתוח הבא. את המחלקה הבאה. את הדבר הבא שכולם ידברו עליו.
 11. אתה צריך לזהות לאן הולך הכסף בתעשייה ולפתח את המוצרים והשירותים שימשיכו לתת להצמיח את העסק.
 12. אתה צריך להיות מסוגל לקלוט ולסנן רעיון טוב בדקות בודדות. ליהוק טוב. קונספט טוב. הברקה קטנה או גיוס מצוין של איש צוות.
 13. אתה לומד להריח ממרחקים חוסר אותנטיות וחוסר כנות. ואתה לומד להתרחק מאנשים כאלה.
 14. אתה כואב וכועס שאנשים שגידלת ונתת להם את הבמה קמים והולכים לתפקידים הבאים שלהם, כי אתה גידלת אותם. ואז אתה נרגע, מחבק ומשחרר.
 15. אתה צריך למכור את המשרד ללקוחות חדשים שמתעניינים כל הזמן. לתקשורת. לספקים. לעובדים חדשים.
 16. אתה צריך לבצע החלטות כואבות ולפטר אנשים, ספקים או לקוחות שפשוט לא מתאימים ל-DNA, ועל הדרך להגיד ׳טעיתי׳.
 17. אתה צריך להבין בכסף, בתמחור, במימון, באשראי. באיך גורמים לחברה להיות רווחית ולהמשיך לצמוח, ועדיין דואגים בו זמנית לרוח, לצרכים ולעושר במשרד.
 18. אתה צריך לסמוך על אנשים אחרים. לתת להם להוביל את החלק שלהם. וזה, גבירותיי ורבותיי, אחד החלקים הכי קשים, כי זו החברה שלנו. הקמנו אותה ועכשיו אנשים מנהלים אותה עבורנו.
 19. אתה צריך לדעת להתמודד עם משא ומתן וביקורת. מבפנים, מבחוץ. אתה תקבל את הביקורת והנזיפות על אכזבות של לקוחות אבל אתה תקבל מהם גם את המחמאות שיגיעו על עבודה טובה.
 20. אתה צריך להאמין בדרך. אתה צריך להאמין בעצמך. אתה צריך להאמין בשותפים שלך ובאנשים שלכם.
 21. אתה צריך לזכור שאתה לא יודע הכל, ואתה רוצה סביבך אנשים שיהיו אפילו טובים יותר ממך בתחומים מסויימים.
 22. אתה צריך לבוא כל בוקר עם רצון ללמוד משהו חדש. אתה צריך לבוא בהתלהבות של ילד שנכנס לכיתה א׳ ולומד אותיות, לא משנה מה קרה לך בבוקר - וזה לא קל!
 23. אתה צריך לדעת להגיד תודה. לאנשים, לספקים, לשותפים, ללקוחות. תודה על הדרך, על האמון, על ההתגייסות.
 24. אתה צריך לדעת לעצור לרגע ולהגיד גם לעצמך כל הכבוד. להרים לעצמך מול המראה ולהגיד לך שאתה עושה עבודה מדהימה.
 25. אתה צריך לדעת שלא כולם יאהבו אותך. אתה השוטר הטוב וגם השוטר הרע. אתה צריך לדעת שלא כולם יאהבו אותך, שאין קונצנזוס אחד, אבל יש רק אחד כמוך.
 26. אתה צריך לדעת הכל מכל כך הרבה תחומים, ואתה צריך לרצות להיות טוב בהכל. במדיה. בקריאייטיב. בניהול לקוח. בכספים. באסטרטגיה. בהפקה. בהכל.
 27. אתה צריך לדעת להיות בנאדם, למרות שהתחום הזה קשוח ומוציא ממך את החיה שבך. אתה חייב לשמור על הערכים שלך ולחזור למקורות ולמה שהבטחת לעצמך בתחילת הדרך.
 28. אתה צריך לדעת שתהליכים לוקחים זמן, למרות שלאנשים אין זמן לחכות. אתה צריך להכין תכנית להיום, לחודש הקרוב, לשנה הקרובה וגם לחמש השנים הבאות. מנכ״ל חייב להסתכל קדימה ורחוק ככל האפשר.
 29. אתה צריך לדעת לבקש עזרה. אתה צריך לדעת לבקש עזרה. אתה צריך לדעת לבקש עזרה.
 30. אתה צריך לדעת שאתה מודל לחיקוי ודוגמא לכולם. כולם מסתכלים עליך ולכן אתה צריך להיות מעורר השראה בדרך שלך לתקשר עם העולם.
 31. אתה צריך לדעת לחשוב מהר ולהגיב מהר. לקפוץ מפגישה לשיחה ומשיחה לפגישה, בלי שירגישו שאתה מותש. לאתחל את עצמך כל פעם מחדש, ולהיות מוכן ודרוך לאתגר הבא מעבר לפינה.

אלה רק חלק מהדברים שאני כמנכ״ל צריך, ועובר. הרשימה המלאה כוללת בערך עוד 300 סעיפים.

להיות מנהל של 30 איש, 300 איש או 3000 איש זה לא דבר קל.

לכן הייתי ממליץ לכל אחד מהאנשים שקוראים את הפוסט הזה, ובטח לצעירים שבכם, בבקשה אל תמהרו לרוץ ולנהל. תנו לדברים את הכבוד המגיע להם. חכו. תנשמו. תהיו בתפקיד שנתיים-שלוש ואחר כך תתקדמו לתפקיד הבא שלכם. זה לא טוב לכם ולא טוב לתעשייה שאתם חושבים שכל אחד יכול להיות מנכ״ל.

אני ממלא את תפקידי הנוכחי כמנכ״ל כבר חמש שנים. כל בוקר אני שואל את עצמי ׳למה אני צריך את זה?׳, וכל ערב אני עונה לעצמי - ׳בגלל זה! בגלל זה!׳ - כל פעם ה׳בגלל זה׳ הוא מסיבה אחרת. פעם ניצחנו והבאנו לקוח חדש, פעם סגרתי טאלנט שאף אחד לא הצליח להביא, פעם אחת קידמתי עובדת וזה עשה לה את השנה, ובפעם אחרת לקוחה שלחה לי לבבות וכתבה שהיא מאוהבת וחושבת שאנחנו נדירים ושאין עוד משרד פרסום כזה. אז זה למה.

**הפוסט פורסם לראשונה בקהילה של Startup for Startup

הירשמו לניוזלטר שלנו

עוד כתבות בנושא:

הקשר בין גיוון, הון סיכון ורווחיות

שחר סיליס

22/11/2021

3 דקות קריאה

שותפים: מה לשים לב כשמקימים סטארטאפ?

לוטן לבקוביץ׳

07/11/2021

3 דקות קריאה

מאחורי הקלעים של סבב גיוס ה-Seed שלנו

עידן שם טוב

01/11/2021

7 דקות קריאה

כתבות נוספות בנושא

הקשר בין גיוון, הון סיכון ורווחיות

שחר סיליס

November 2021

3 דקות קריאה

שותפים: מה לשים לב כשמקימים סטארטאפ?

לוטן לבקוביץ׳

November 2021

3 דקות קריאה

מאחורי הקלעים של סבב גיוס ה-Seed שלנו

עידן שם טוב

November 2021

7 דקות קריאה

צ’קליסט לבחירת השותף האידיאלי

רעות פלג ברזילי

October 2021

6 דקות קריאה