טיפים מג׳ף בזוס

רועי לטקה,

2021-06-07

2 דקות קריאה

קהילת הפייסבוק שלנו היא מקום עבור אנשים מהאקוסיסטם לשתף מנסיונם, להתייעץ ולייעץ לאחרים. כל אחד שצבר ידע בתחום מסוים ומעוניין לשתף אותו עם אחרים מוזמן לעשות את זה בקהילה - וכאן בבלוג אנחנו מנגישים לכם פוסטים נבחרים משם.

מסמך שפירסם ג׳ף בזוס לבעלי המניות של אמזון בשנת 2016 הפך לאחד המצוטטים והמוכרים בעולם העסקי והוא מציג עיקרון מעניין למדי שלטענתו עומד מאחורי ההצלחה האדירה של אמזון. 

בזוס מחלק את החברות בעולם לשני סוגים: חברות Day 1 וחברות Day 2. חברות מהסוג הראשון מתנהלות כאילו כל יום הוא היום הראשון שלהן: הן צריכות לאמץ שינויים, לקבל החלטות במהירות, להוביל ולא לתת לאחרות להוביל אותן. חברות מהסוג השני מתקשות להגיב לשינויים ולכן גוססות לאיטן עד שהופכות ללא רלוונטיות (ע״ע נוקיה, בלקברי, בלוקבסטר)

על מנת שהחברה שלכם תזכה לתואר ״Day 1 Company״ היא צריכה, לטענת בזוס, להקפיד על 4 הכללים הבאים: 

(1) הזהרו לא לקדש את התהליכים - כשחברות גדלות הן נוטות להתמקד בביצוע תהליכים ולא בתוצאות. הגדירו תוצאות ברורות ופעלו להגשים אותן. תהליכים הם אמצעי שצריך לשפר כל הזמן בכדי להגיע לתוצאה האופטימלית - הם לא המטרה. 

(2) בנו מנגנון קבלת החלטות מהיר - אם קיבלתם החלטה נכונה מאוחר מידי, אין לה כל חשיבות ואין כל חשיבות גם לתהליך שעברתם. 

(3) זו לא הטכנולוגיה ולא המוצר, זה הלקוח - חברות רבות מציבות במרכז הפעילות שלהן את המוצר, הטכנולוגיה או גיוס ההון. יש לכם מיקוד אחד בלבד והוא לקוח מרוצה. 

(4) אם תתעלמו מטרנדים הם יחסלו אתכם - מעולם לא היה קל יותר לעקוב אחר טרנדים כמו היום. אתרו אותם והגיבו אליהם או שאחרים יעשו זאת (ע״ע סטיב באלמר, מנכ״ל מיקרוסופט לשעבר, שהתייחס בביטול למוצר ההוא של אפל, ה-iPhone ״כי מי ירצה לקנות טלפון ללא מקלדת פיזית״)

**הפוסט פורסם לראשונה בקהילה של Startup for Startup 

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.