היי אני אלון, מנכ״ל ומייסד שותף של Roundforest, שעוזרת לעשרות מיליוני אנשים בחודש לקבל החלטות קניה. ואף פעם לא גייסתי כסף.
כשהחברים ממאנדיי הזמינו אותי לפני כמה חודשים להתארח בפודקאסט שלהם, העולם נראה אחרת. השוק גאה, שיאי גיוס נשברו, והמסר לסטארטאפים היה ברור – גדילה בכל מחיר.
הם הציעו שנקליט פרק על בוטסטראפ, על איך צומחים בלי משקיעים. האם אפשר לבנות חברה גדולה ומשמעותית גם בלי גיוסים, בשוק תחרותי בו יש שחקנים אחרים שמוכנים להפסיד כסף.
בטיימינג הוליוודי כמעט ואחרי כמה שבועות של תיאומים וחופשות, ממש בשבוע בו נפגשנו להקליט החלו לנשב רוחות חזקות של שינוי. ירידות שהחלו בשווי המניות הציבוריות החריפו והחלו להגיע איתותים מכל עבר שכסף ומימון הולכים להיות מצרך נדיר בתקופה הקרובה. חוקי המשחק משתנים ומשקיעים שחיפשו צמיחה עד לפני כמה ימים, מחפשים עכשיו חוסן כלכלי ואופק לרווחיות. סטארטאפים רבים גילו שהם צריכים לשנות גישה ולהתחיל לחשוב קצת יותר כמו בוטסטראפ.
בפודקאסט אני משתף מהניסיון שלנו כבוטסראפ, דברים שגם סטארטאפים שמגייסים יכולים אולי להתחבר אליהם. נהנתי מאוד להתארח, זה מועיל לקחת צעד אחורה ולנתח מה עשינו ומה למדנו, אבל יש לזה קצת ניחוח שאני לא אוהב, של שיחת סיכום. כאילו כבר פיצחנו הכל. ואם יש דבר אחד שאני בטוח בו הוא שממש עכשיו אנחנו עושים כל מיני טעויות שיקח לנו עוד זמן ומאמץ להבחין בהם, וללמוד איך עושים את זה יותר נכון. אז מקווה שיהיה מעניין לשמוע וקחו הכל בערבון מוגבל – זה מסע ארוך ואנחנו רק בתחילתו, וכל דרך היא תמיד קצת שונה.
ותודה ענקית לאנשים המדהימים של Roundforest שכל מה שלמדתי ושיתפתי הוא בזכותם.