matches
שרונה מזרחי

שרונה מזרחי ,

HR & Recruiting Specialist, Blumberg Capital

מדוע פיטורים יכולים להיות הדבר הטוב ביותר לקריירה שלכם?

2022-09-20

4 דקות קריאה

פיטורים הם הזדמנות לעצור רגע, לזקק את האני הפנימי והמקצועי שלנו, ורק אז לזנק להזדמנות הבאה.

בעבודתי כמנהלת ההון האנושי והגיוס בקרן ההון-סיכון Blumberg Capital, המשקיעה בסטרטאפים בשלבים מוקדמים מאוד, אני פוגשת מדי יום אנשים מדהימים המחפשים את ההזדמנות הבאה שלהם — ישנם כאלה שהחליטו להעז ולהתחבר לקולות הפנימיים שאומרים להם ״זה הרגע שלך״, וישנם כאלה שבעקבות פיטורים "נאלצים" להתארגן מחדש ולחפש את הדבר הבא, בין אם זו עבודה חדשה או האתגר הבא.

אצל מרביתם של אלו שפוטרו אני מזהה כי החוויה הייתה קשה עבורם, וגרמה לשינוי פתאומי ולא מתוכנן, לתחושות זעם, אכזבה, הלם ופגיעה בביטחון העצמי, רעידת אדמה אישית המערערת את תחושת המסוגלות והאמון העצמי ומחבלת ביכולתם להתרומם ולצמוח מהסיטואציה הכפויה.

האנשים הם אנשים מצוינים, איכותיים והישגיים שמרביתם לא חוו כישלון בעבר, ולכן הם גם מתקשים לראות בכך הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות, לפעול בצורה נכונה ולחזור באפקטיביות לשוק העבודה. היכולת לעצור ולבצע Re-research על כל השלבים בקריירה, הניסיון, הכישורים והיכולות שצברתם ולחשוב איך אתם מכיילים את עצמכם מחדש למול תמונת המציאות וההזדמנויות, גם אם האתגרים רבים — היכולת הזו היא Game Changer.

הנה כמה תובנות משיחות רבות שהיו לי עם אנשים מדהימים שפוטרו:

חכו עוד רגע.

אל תתחילו מיד להתרוצץ ולחפש עבודה אחרת, להיפגש עם חברים רבים במעגל הנטוורקינג ולתכנן להגיע לכמה שיותר ראיונות כדי להוכיח לעצמכם שאתם רלוונטיים ומשמעותיים. עצרו רגע, יהיו לכם ימים בהם תסתובבו בלי מטרה, בין כעס לייאוש, עם הרבה מחשבות ושאלות שיתרוצצו בראשכם. זוהי הזדמנות לחשוב לעומק גם על השאלות הקשות שצפות (לא משנה כמה זה כואב), כי הן עתידות לצוף על השולחן גם בראיונות העתידיים שתגיעו אליהם. זכרו, אובדן עבודה אינו בהכרח כישלון ולא סיבה למבוכה.

העריכו את המתנה.

להיות מפוטר יכולה להיות מתנה נהדרת!  זו הזדמנות לעשות חיתוך מצב, ספירת מלאי פנימית של מי אני, להפיק לקחים ולהתייחס לשאלה הגדולה — מה נכון לי ולאדם שאני, ומשם לקפוץ קדימה! לאנשים בעלי הישגים גדולים שמעולם לא נכשלו בעבר, יש קושי רב להסביר איך הם נכשלו כעת. אך זוהי הזדמנות להציב בפניכם מראה, גם בסיוע הקולגות, החברים והחברות, כדי להתרכז בעצמכם ולנתח את המסרים שהועברו לכם.

זנקו לאתגר חדש.

פיטורים זו נקודה בזמן שבה נכון לבחון את המטרות שהצבתם לעצמכם עד כה, ייתכן והן הושגו וצריך כיול מחדש, לייצר מטרות חדשות שלא יהיו פול גז בניוטרל. זאת הזדמנות עבורכם להתנסות במשהו חדש. שאלו את עצמכם, האם הגיע הזמן לעשות קפיצה?

אמונה עצמית.

גם אם פוטרתם מהעבודה ואתם מרגישים כישלון ותחושת אכזבה עצמית ניתן להפוך זאת לתהליך למידה משמעותי שיאפשר לכם להתמודד עם הדחייה, להיות אמיצים ומחוזקים באמונה בעצמכם, ומהמקום הזה לאתר את ההזדמנויות המתאימות לכם!

לאחר השלב של "העצירה הפתאומית" והזיקוק הפנימי והמקצועי, אני ממליצה להתחיל לזנק להזדמנות הבאה:

- להגדיר את תחומי העיסוק אשר מעניינים אתכם ובהתאמה את מאפייני התפקידים אותם אתם מחפשים.

- להכין רשימת מכולת של הניסיון המקצועי ו/או לצד הניסיון הניהולי שצברתם בשנים האחרונות ורלוונטיים לכיוונים העתידים אליהם אתם מכוונים, או במילים אחרות: מה אתם מביאים מהקריירה המפוארת שלכם להזדמנות הבאה.

- השקיעו זמן במחקר של כלל החברות המעניינות אתכם להמשך פיתוח הקריירה והצמיחה שלכם, לצד ההשפעה המקצועית והניהולית שלכם על יעדיהן העסקיים. בצעו מחקר יסודי של החברות באקוסיסטם, אל תלכו רק למוכרות, תתעניינו גם בכאלה שלא שמעתם עליהן כי אולי יחד איתכם עוד ישמעו עליהן.

- עדכנו את קורות החיים ואת פרופיל הלינקדין שלכם על בסיס הכיוונים שאליהם אתם מכוונים ובהתאם לניסיון המקצועי, הבינאישי והניהולי שצברתם עד כה. בין השורות כדאי להעביר מסרים לקהל המטרה, כלומר, המעסיק הרלוונטי שאליו אתם מכוונים, בכדי שיבין מדוע כדאי לו להיפגש ולהכיר אתכם, גם ללא תוצאה שקיוויתם. הזדמנויות מגיעות מכיוונים בלתי צפויים).

- על בסיס ההזדמנויות שסימנתם לעצמכם ומתוך ההבנה של מה אתם מביאים אתכם בקשו מחברים וחברות טובים לחבר אתכם עם הנטווריקינג הרלוונטי שלהם, לקראת השלב הבא. השתמשו נכון בקשרים שלכם!

ייתכן שכרגע זה נראה קשה, וכי פסגת ההר רחוקה, אך זכרו כי אתם בונים קריירה ולא רק מחפשים עבודה. המון בהצלחה!

 ---------

שרונה היא מנהלת תחום משאבי אנוש, גיוס והון אנושי בקרן Blumberg Capital, ולשעבר ראש משאבי אנוש ב-8200

 

שתפו את הבלוג:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.