sign on a building
רן ארז

רן ארז ,

Product Lead, Monday.com

5 הטעויות הנפוצות במעבר בין תפקידים

2022-08-30

3 דקות קריאה

מעבר תפקיד בתוך החברה הוא כנראה אחת הדרכים הנפוצות והאפקטיביות ביותר להתקדם ולדייק את מסלול הקריירה שלכם. היתרון המרכזי במעבר בתוך החברה הוא שכבר מכירים אתכם.

החיסרון המרכזי במעבר מתוך החברה הוא - שכבר מכירים אתכם, אבל בכובע מאוד מסויים.

אני זוכר בתפקיד הראשון שעוד היו מציגים אותי בתור בודק התוכנה שלנו שעושה גם ניהול מוצר ולהשתחרר מהתפיסה הזו דרש הרבה משאבים והצבת גבולות.

לפני שנתיים וחצי הקמתי ביחד עם ילנה ליבריך את קהילת Becoming Product Managers, במסגרת הקהילה אנחנו עוזרים לאנשים מוכשרים לבצע את המעבר לתפקיד ניהול מוצר ולהצליח בשנה הראשונה לתפקיד.

רציתי לשתף אתכם בטעויות הנפוצות שאני רואה כשאנשים מנסים לעבור פנימית. אם גם אתם מרגישים תקועים במעבר, הפוסט הזה בשבילכם.

  1. לחכות שישימו לב אליך

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר בניסיון לעבור תפקיד היא המחשבה הבאה: ״אם אני רק אעשה את העבודה שלי בצורה מצוינת הם ישימו לב אלי ויראו שאני מתאימה״.

המחשבה הזו מובילה אותנו להתרכז בתפקיד הנוכחי ויותר מכך לשכוח שאנחנו צריכים לתקשר החוצה את הרצונות שלנו. אף אחד לא יכול לקרוא את המחשבות שלכם ולכן תפסיקו לחכות שזה יקרה ותתחילו לתקשר באופן אקטיבי את הרצון שלכם למעבר. מעבר התפקיד לא ינחת עליכם משמיים. יש סיכוי לא קטן שרוב האנשים שמכירים את היכולות שלכם נמצאים איתכם באותה המחלקה ולכן חשוב להשקיע בנטוורקינג פנים ארגוני בצורה יזומה. אני ממליץ למפות מי מהאנשים שעושים את התפקיד שאתם רוצים לעבור אליו יכול ללוות אתכם ולתמוך במעבר ולשתף אותם בכיוון העתידי שלכם אחרי שביססתם קשר משמעותי.

  1. להישאר באזור הנוחות

בהמשך ישיר לטעות הקודמת, לאחר שיצרנו קשרים עם אנשים שכבר עובדים בתפקיד שאליו אנו רוצים, אנחנו לפעמים נתקל בהזדמנויות לעזור להם על ידי עבודה משותפת בעלת אופי יותר דומה לתפקיד העתידי שאליו אנו רוצים לעבור.

הרבה אנשים מפספסים את ההזדמנויות האלו כי ״זה לא התפקיד שלי״ או כי ״כבר יש לי מלא עבודה״. יש כאן פספוס הזדמנות עצום להראות לאנשים במחלקת היעד שיש לכם מה לתרום ושבפעם הבאה שתיפתח הזדמנות יש סיכוי שיחשבו עליכם, כי כבר הוכחתם את היכולות. אחד ההבדלים המרכזיים שאני רואה בקהילה בין אלו שרוצים להיות מנהלי מוצר לבין אלו שמצליחים לעבור הוא הפרואקטיביות והמוכנות לצאת מאזור הנוחות כדי להצליח.

  1. ״לכוון לכל הכיוונים״

משפט שהוא פרדוקס אבל פעם אחר פעם אני נתקל בהרבה אנשים שרוצים לבצע מעבר פנימי אבל עוד לא נסגרו על סוג המעבר. יש ימים שהם קמים וחושבים שהמעבר לניהול מוצר הוא הצעד הבא, יש ימים שהם מדברים על התקדמות לניהול צוות בתחום הנוכחי ולפעמים משכנעים את עצמם שצריך בכלל לעבור לחברה אחרת ולהתחיל הכל מחדש.

אם הצעד הבא שלכם לא נובע מאסטרטגיה ברורה סביב ההתפתחות המקצועית שלכם, עדיף שתישארו במקום. לרוץ לכיוון הלא נכון ירחיק אתכם מהיעד הרבה יותר מאשר לעמוד ולחכות.

  1. לעבור מהסיבות הלא נכונות

״אם רק הייתי מצליחה לעבור לתפקיד הזה, הקריירה שלי הייתה מושלמת״. את המשפט הזה אמרה לי מישהי שעבדה בתור בודקת תוכנה בחברה שהיא סבלה בה יום יום מבחינה מקצועית וחברתית. היא שיתפה אותי שאם היא רק תעבור לניהול מוצר באותו ארגון היא תקום מאושרת כל בוקר.

זה דפוס חוזר של אנשים שמנסים לעבור מהסיבות הלא נכונות. בכל תפקיד יש חלקים קשים ומאתגרים, חשוב מאוד שתכירו גם את החסרונות של התפקיד אליו אתם מנסים לעבור. תשאלו את עצמכם טוב טוב, ״האם אני בוחר או בורח?״. שתי מילים מאוד דומות אבל עם תוצאות הפוכות לחלוטין.

  1. להבין שהמסע לא נגמר ברגע שעברנו אלא רק מתחיל

הצלחתם, אתם מתחילים את התפקיד החדש שאליו כל כך ייחלתם לעבור. אף אחד לא יכול לקחת מכם את ההישג האדיר הזה ויש רבים שעוד מנסים, אבל.. וזה אבל חשוב, אתם עוד לא באמת עושים את התפקיד. אתם אנשים מוכשרים מאוד שקיבלו הזדמנות מדהימה להוכיח שיש להם את מה שדרוש כדי להתאים לתפקיד החדש. התפקיד שלכם עכשיו הוא להיות ספוג אנושי (ולא ״הספוג מראשון״) ולשאוב כל פיסת מידע וטכניקה שאתם יכולים על עולם התוכן שלכם. אם לפני הכניסה לתפקיד קראתם ספרים, הקשבתם לפודקאסטים והתייעצתם עם מנהלי מוצר ותיקים, עכשיו זה הזמן להכפיל את ההשקעה בלמידה.

נקודה לסיום, חברות שונות מתייחסות למעבר פנימי בצורות שונות. יש חברות שעבורן זה ״יהרג ובל יעבור״ ויש חברות שעבורן זו דרך חיים. לפעמים לא תצליחו לבצע את המעבר הפנימי בגלל התנגדויות פנימיות. אם זה המקרה, כדאי לשקול מעבר לחברה שמעודדת מעברים כאלו. גם אם מדובר ב״עוד תחנה בדרך״, בטווח הארוך ההתקדמות שלכם תהיה הרבה יותר מהירה בדרך לתפקיד החדש.

גם אתם הצלחתם לעבור פנימית? ספרו לי בתגובות איך עשיתם את זה.

שתפו את הבלוג:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.