logo
The phrase next step is standing on a paper, having new goals and strategies, making plans for future

יונתן סלוק,

Customer Success Manager, Yotpo

איך פרויקט צדדי יכול לקדם אותנו לתפקיד הבא?

2024-03-21

5 דקות קריאה

האם אתם מחפשים את הדרך שלכם לתפקיד הבא? אני מאמין שפרויקט עצמאי הוא משאב למידה מצוין שבאמצעותו תוכלו לרכוש ניסיון שיקדם אתכם אל עבר המטרה הזאת. אני רוצה לשתף בצעד שאני עשיתי בדרך לתפקיד ראשון כמנהל מוצר, בתקווה שזה יעזור לכם בדרך שלכם.

אני בן אדם סקרן שאוהב ללמוד ולצבור ידע דרך קורסים, ספרים או פודקאסטים, אבל הבנתי שידע תיאורטי זה נחמד אבל לא יספיק לבד. בשביל להגיע לתפקיד שאני שואף אליו אהיה חייב ללכלך את הידיים ולהשיג ניסיון מעשי. החלטתי לקחת יוזמה ולבנות מוצר משלי.

הרעיון נבע מהחוויה האישית שלי בתור מילואימניק מבולבל, שלא הצליח להבין מה מגיע לו. זיהיתי שיש סביבי עוד מילואימניקים שמרגישים אותו דבר ושיש כאן בעיה שכדאי לפתור. אספתי שלושה חברים והחלטנו לבנות כלי טכנולוגי פשוט לשימוש שיענה על הצורך. ככה נולד מחשבון המילואים שפיתחנו - Miluimnik.info.

כל התהליך היה עבורי חוויה מעניינת ומלמדת של מגרש משחקים שבו מותר ואף רצוי להתלכלך כמה שיותר.

הנה כמה טיפים ממה שאני למדתי: 

 

התנסו בתהליכים 

כבר צברתם ידע תיאורטי? מעולה, זה בדיוק הזמן המתאים ליישם אותו. נסו ליצור גרסה בסיסית (MVP) והפיצו אותה מוקדם, גם אם היא לא מושלמת. ככה תוכלו להבין מהר אם הצלחתם לענות על הצורך ותוכלו לבצע שיפורים תוך כדי תנועה. תתנסו בכמה שיותר תהליכים שאנשי מקצוע מבצעים בתפקיד שלהם ביום-יום. לדוגמא בניהול מוצר - להגדיר את הבעיה ואת הפתרון, לעבוד על חווית המשתמש והעיצוב, לחשוב על איך לשווק את המוצר בצורה יצירתית וכמובן, לאסוף פידבקים ממשתמשים כל הזמן.

אחד האתגרים המשמעותיים שהיו בתחום הזה היה לתרגם את הנהלים השונים של המענקים לממשק יפה וידידותי שנותן תוצאות חישוב נכונות. הגרסה הראשונה ששחררנו הייתה לא יפה וגם לא לגמרי מדויקת, אבל בכל זאת המחשבון הגיע לעשרות אלפי מילואימניקים תוך מספר ימים בודדים. המשמעות הייתה שהצלחנו לענות על הבעיה הבסיסי. כמובן שלא הצלחנו לכסות את כל המקרי קצה כבר בהתחלה, אבל מאותה נקודה התחלנו לאסוף פידבקים והוצאנו עוד ועוד פיצ׳רים בהתאם לצרכים. 

 

(בתמונה - הגרסה הראשונה שבנינו מתוך אוהל בצאלים)

 

עבדו עם כלים

כאן רצוי ממש לשחק וגם לצבור ניסיון שימושי. חפשו את הכלים הנפוצים בתעשייה שיעזרו לכם למקסם את התוצאות. במקרה שלי רציתי למדוד נתונים כדי שאוכל אחר כך לנתח את הביצועים ולקבל החלטות מבוססות דאטה ולכן השתמשתי בכלים הבאים:

  • Google Analytics - ניתוח תנועה ומעקב אחר התנהגות משתמשים באתר. 
  • Clarity - הקלטות וידאו ומפות חום של פעולות המשתמשים באתר כדי לבצע שיפורים בחווית המשתמש. 
  • Growth Book - ביצוע A/B testing כדי לבחור את הגרסה הטובה ביותר בין כמה אפשרויות. 

כולם אגב כלים שהגרסה הבסיסית שלהם בחינם והייתה מספיק טובה בשבילי, במיוחד לשלב ההתחלתי. בכל פעם שנתקעתי או שלא הייתי בטוח איך להתקדם, השתמשתי ב- Chat GPT וזה ממש עזר לי להאיץ את הלמידה ולהשתלט על הכלים מהר יותר.

 

בנו קשרים מקצועיים 

נצלו את ההזדמנות כדי להכיר וללמוד מאנשי מקצוע חכמים ומנוסים. יש המון אנשים טובים בתעשייה שישמחו לתת פידבקים ולייעץ. בניית המוצר נתנה לי סיבה טובה ליצור קשר עם אנשים מובילים עם ידע נרחב בתחומים כמו UX, Growth, Analytics. לחלק מהאנשים פניתי בצורה ממוקדת בלינקדאין, וביקשתי מחברים משותפים להכיר ביני לבין מומחים אחרים. הטיפים שלהם עזרו לי המון והרימו את הפרויקט בכמה רמות. בלי מוצר אמיתי לדבר עליו היה לי הרבה יותר קשה להכיר וליצור את הקשרים.

 

שתפו את הסיפור 

לא רצינו להוציא כסף על פרסום ממומן ולכן נשענו רק על מקורות אורגנים, בעיקר פרופיל הלינקדאין שלי. בדיעבד, אני לא בטוח שהפרויקט הזה היה מצליח ככה אם לא הייתי כותב עליו. מעבר לכך ששיפרתי את כישורי הכתיבה שלי, זה הוביל לדברים חיוביים:

  • הגדיל את התפוצה של המוצר עד כדי כך שבסופו של דבר הפך לכלי הסטנדרטי לחישובי המענקים של המילואימניקים כשהגיע ל- 280 אלף משתמשים, שזה אומר 90% ממשרתי המילואים.
  • יצר עניין שהוביל לשיתוף פעולה מסחרי עם חברה גדולה כמו Riseup וגם לסיקורים בכלי תקשורת מרכזיים כמו tech 12 וחדשות 12.
  • גורמים מיחידות שונות בצבא יצרו איתי קשר והשיא היה כשקיבלתי טלפון מהיחידה הטכנולוגית לגבי המחשבון שהם מתכוונים לבנות, כלומר שהפתרון שלנו היה מספיק מוצלח שצה״ל החליט שצריך שיהיה לו גם כזה. 

 

(בתמונה - הגרסה הנוכחית)

 

 

לסיכום, לבנות מוצר משלי היה ממש כיף אבל מעבר לכך - זה חיזק את הביטחון ביכולות שלי, נתן לי הבנה מעמיקה יותר של מהות התפקיד, ואימת את התשוקה שלי לתחום. זה גם המחיש לי את החשיבות של נקיטת יוזמה ופרואקטיביות. עכשיו אני מרגיש הרבה יותר מוכן להזד