כל מה שחשוב לדעת על האופציות שלכם

גיא אלבז,

GM, EquityBee

2022-07-17

3 דקות קריאה

כמה מאיתנו יודעים כמה כסף הפקדנו בקופת הפנסיה שלנו עד היום או בחודש האחרון? איפה מנוהלת קרן ההשתלמות שלנו וכמה דמי ניהול אנחנו משלמים? בסוף, כשזה מגיע לכסף שלנו - וזה משהו ששווה לנו כל כך הרבה, אנחנו יודעים הכי מעט. כשזה מגיע לאופציות עובדים וההבנה שלנו כעובדים בסטארטאפים, המצב לא שונה.

בבלוג הזה ובבלוגים הבאים בסדרה ״מבינים אופציות״ אני מעוניין לשנות את המצב הזה שעובדים רבים לא יודעים לענות שאלות כמו: כמה אופציות יש לי? כמה יעלה לי לממש אותן? כמה ארוויח מהן באקזיט? האם אפשר לנהל משא ומתן על אופציות? האם כדאי לי לממש את האופציות שלי? ועוד ועוד. המטרה שלי היא שבסוף סדרת הבלוגים תדעו לענות על כל אלו.

מתחילים: השאלות החשובות על האופציות שלכם

כשאתם מצטרפים לסטארטאפ כעובדים, אתם למעשה הופכים לסוג של משקיעים בו. אמנם אתם לא משקיעים את ההון שלכם בחברה (ואפילו להפך - תקבלו ממנה בכל חודש משכורת). אבל אתם משקיעים בה את המשאב היקר ביותר שלכם - הזמן שלכם. ומה אתם מקבלים בתמורה להשקעה של הזמן שלכם ולתרומה שלכם לבניית החברה והצלחתה? ניחשתם נכון - אחזקה בחברה באמצעות אופציות עובדים. לכן, כשאתם בוחרים את מקום העבודה הבא שלכם, שווה להסתכל על החברה מנקודת מבט של משקיעים ולבדוק האם אתם מאמינים בה וחושבים שהאופציות שלכם יהיו שוות הרבה כסף יום אחד באקזיט נוצץ.

זה עד כדי כך פשוט?

לא לגמרי, כי האופציות שלכם מבשילות לאורך זמן. אם הייתם מקבלים את כל חבילת האופציות ביום שבו הצטרפתן לסטארטאפ, זה לא היה נותן לכם תמריץ להישאר ולהמשיך לעבוד בחברה. לכן, האופציות ניתנות בפעימות, לרוב לאורך ארבע שנים שנקראות תקופת הבשלה (Vesting Period). בדרך כלל הפעימה הראשונה של הבשלת האופציות היא שנה לאחר הענקתן - תקופה שנקראת Cliff (שהוא למעשה מועד ההבשלה הראשון). לאחר מכן, החלק היחסי של מענק האופציות מבשיל בכל חודש או רבעון.

האם אפשר לקבל יותר מחבילת אופציות אחת?

בטח. למעשה, זו הדרך של הסטארטאפים לשמר את העובדים שלהם ולתת להם מוטיבציה להמשיך לעבוד בחברה ולסייע לצמיחה שלה - כשהם כל הזמן נמצאים בהמתנה להבשלה של עוד חבילות אופציות. לכן, בדרך כלל סטארטאפים מעניקים חבילת אופציות ראשונה שמתחילה להבשיל מיד לאחר שעובדים חדשים מצטרפים לחברה, ולאחר מכן הם יכולים לתת להם מענקי המשך.

מה בעצם המשמעות של חבילת האופציות?

ההגדרה היבשה אומרת שאופציה היא זכות לרכוש מניה בעתיד במחיר מוסכם מראש – שנקרא מחיר המימוש (strike price או exercise price) – אשר נקבע ביום הקצאת האופציה.

מה זה תכלס אומר, לא בשפה משפטית?

הסטארטאפ נותן לכם את האפשרות (להלן: זכות) לרכוש בעתיד חבילת מניות בחברה במחיר עליו אתם מסכמים מראש. כבר ביום ההענקה אתם יודעים מה המחיר שתידרשו לשלם על כמות האופציות שהוענקה לכם. כך, במקרה של אקזיט (כלומר, אירוע נזילות כמו הנפקה או מכירה), ובמידה ותבחרו לממש את האופציות שהבשילו או שעוד תעבדו בחברה, תוכלו להרוויח.

לשלם? כמה זה יעלה?

אל דאגה, ביום שאתם מקבלים את חבילת האופציות אתם לא נדרשים לשלם שום דבר.

תנו לאופציות להבשיל ותהנו מהעבודה שלכם.

התשלום יגיע רק במועד המימוש ורק אם תבחרו לממש את האופציות - ועל כך נרחיב בהמשך.

בפוסטים הבאים בסדרה נתמקד בדרך ממימוש האופציות ועד לאקזיט, וגם נבין כמה תרוויחו.

עד כאן להיום.

נגענו ממש בקצה הקרחון של מנגנון האופציות וכיצד הוא עובד, בהמשך נצלול עוד יותר לעומק.

------------------

גיא אלבז הוא מנהל הפעילות של חברת EquityBee, המסייעת לעובדים בסטארטאפים לממש את האופציות שלהם.

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.