February 3

דקות קריאה

5

"אנשים מדהימים יכולים לבצע רעיונות בינוניים, אבל זה לא עובד הפוך."

כל שבוע אנחנו שולחים את אותה רשימת שאלות ליזמים שונים מחברות בכל הגדלים. בכל שבוע אנו מקבלים תשובות חדשות, תובנות, נקודות מבט וטיפים כיצד כולנו יכולים לשנות או לשפר מעט הרגלים קטנים וגדולים בחיים שלנו.

הכר את המייסד

אודות החברה

F2 Capital היא קרן הון סיכון המשקיעה בשלבי סיד ביזמים ישראלים שהקימו חברות הנמצאות בצומת של ביג דאטה, AI וקישוריות.

צוות

8 אנשים בצוות.

גיוס

הסיבוב הראשון של F2 גייס 65 מיליון דולר, והסיבוב השני גייס 75 מיליון דולר.

ג'וני סאקס

מייסד ושותף מנהל בקרן F2 Venture Capital

 1. ספר לנו על הרגל יומיומי שאתה אוהב לעשות

שאלה קלה - ריצה וספורט, כך אני מתחיל כמעט כל יום.   זו הדרך שבה אני מצליח לחשוב בצורה הטובה והצלולה ביותר. אני קם בכל בוקר בשעה 5:15 ורץ בין 12 ל-15 קילומטר. זה משחרר את המחשבות ומאפשר לי לחשוב בצורה ברורה.

 1. איזו עצה היית נותן לעצמך כשהתחלת? מאיזו עצה היית מתעלם?

עצה שהייתי נותן לעצמי ובאופן כללי גם ליזמים בתחילת דרכם היא להתמקד במה שאתה עושה הכי טוב, ולהקיף את עצמך באנשים הכי טובים שאתה יכול. הרבה מאיתנו גדלו בסביבה שעודדה צורך להשתפר  בכל דבר שהיינו פחות טובים בו. אבל מגיע שלב, שבו אתה מבין שיש דברים מסוימים שאתה טוב בהם, ושבהם אתה  צריך להתמקד  - ואז אתה יכול להקיף את עצמך באנשים שטובים בדברים אחרים , שיכולים להשלים את החולשות  שלך.  

עצה שהייתי מתעלם ממנה - אחד הדברים המאתגרים ביותר כאשר אתה מקים מיזם משלך היא לדעת מתי להגיד ״לא״ להזדמנויות. שהייתי צעיר יותר, קיבלתי כל מיני עצות בסגנון של ׳אל תגיד לא לשום דבר, ׳אין דבר שאתה לא תוכל לעשות׳, ׳תנסה-אולי תאהב את זה׳. עם הזמן, אתה מבין שאתה חייב להיות ממוקד ולדעת מתי להגיד לא. נניח שאתה בונה מוצר עם הצעת ערך מסוימת, , ופתאום מגיעה חברת ענק שמבקשת ממך לפתח את המוצר עם פיצ׳רים חדשים בשבילה. סביר להניח שתהיה כל כך נלהב מהעובדה שהם רוצים לעבוד איתך, שמיד תגיד כן, אך החלטה כזו יכולה לעתים לקחת אותך לכיוון אחר לגמרי מזה שהיית בו ויכולה לשנות את העיקר של המוצר. לפעמים צריך לדעת מתי להגיד ״לא״.

 1. מה התוכן (ספר / פודקאסט / Ted Talk) המועדף עליך או שהכי השפיע על חייך?

יש שני ספרים שהשפיעו עליי. הראשון הוא למעשה ספר ילדים - ‘Oh, the places you’ll go’ של ד״ר סוס. במשך הרבה שנים, הייתי מחלק את הספר הזה ליזמים בכל פעם שהשקעתי בחברה חדשה, ומוסיף הקדשה אישית, , ומבקש מהם לקרוא את הספר כשהם חובשים את כובע היזם שלהם. אני מעודד כל אחד  לחזור ולקרוא את הספר הזה, כי כאשר קוראים  אותו תחת כובע מקצועי/יזמי -  מגלים שמדובר בספר ומלא תובנות. מעבר לכך, הוא גם יכול להוסיף קצת לביטחון העצמי , שזה תמיד טוב.

הספר השני הוא Ender's Game של אורסון סקוט קארד. זה ספר מדע בדיוני שבו העולם נמצא בסכנה לאור מתקפת חייזרים עתידית כדי לשרוד ולנצח, העולם מחפש מנהיג  - ונמצא שהמועמד הטוב ביותר הוא בעצם ילד .  הספר הזה מלמד שאין חשיבות לגיל כשמדובר במנהיגות ויכולת קבלת החלטות, ואם  לעתים אנחנו מרגישים  תקועים או כבולים, אפשר וצריך לחשוב בצורה יצירתית. 

 1. מהי ההשקעה הכי בעלת הערך (מבחינת זמן, כסף, אנרגיה וכו') שביצעת אי פעם?

ההחלטה להישאר בצבא במשך עשר שנים. לא תכננתי להישאר בצבא לכל-כך הרבה זמן, אך בסופו של דבר, זו החלטה שהתבררה כהשקעה הכי משמעותית שעשיתי. רכשתי ובניתי לעצמי סט ערכים, קיבלתי חינוך ו׳נטוורק׳ שמלווה אותי עד היום. הייתי מוקף באנשים הכי טובים שיש  וזו הייתה חוויה מדהימה בשבילי. 

 1. לאיזה ציטוט, מנטרה או מסר אתה הכי מתחבר? 

לפני שייסדתי את F2 Capital, הייתי שותף ב ב Genesis Partners , והציטוט  שבחרתי לחברה היה  ׳it's all about the people'. זו מנטרה שלפיה אני  חי את חיי המקצועיים . אנשים מדהימים יכולים לבצע רעיונות בינוניים, אבל זה לא עובד הפוך. עליך להקיף את עצמך באנשים הכי טובים שיש, זה משהו שחשוב לי באופן אישי. 

מנטרה נוספת שאני חי לפיה היא ׳תזמון זה הכל׳. זה  אחד המרכיבים החשובים ביותר בדרך להצלחה. אי אפשר כמובן לשלוט בזמן - אבל חשוב לפחות להיות מודעים אליו. 

אחרון הוא ציטוט נוסף שאני מאוד אוהב הוא ׳ככל שאני עובד קשה יותר, כך אני יותר בר מזל׳. זה ציטוט מפורסם (שהרבה אנשים מנכסים לעצמם),  ואני באמת מאמין בו. אנשים מסתכלים על יזמים וחושבים לעצמם ׳וואו, כמה מזל יש להם, הם עשו  אקזיט׳ - אך לא מדובר במזל, נדרשת הרבה עבודה קשה, נחישות והתמדה המלווים באין ספור עליות ומורדות לאורך הדרך.

 1. מה מניע אותך בימים טובים ובימים קשים?

אני מוקף באנשים כל כך חכמים ויוצאי דופן שמהם אני לומד על בסיס יום יומי, וזה משהו שמגביר אצלי את המוטיבציה . אני מאוד  נהנה להכיר אנשים חדשים  וללמוד מהם.

 1. מה עוד אתה אוהב לעשות, מלבד ניהול החברה שלך? 

  אני הכי אוהב להיות עם המשפחה שלי. יש לי אישה נפלאה וארבעה בנים ומשפחה היא דבר מאוד חשוב עבורי. אני מאוד קרוב אליהם ומשתדל  לבלות איתם כמה שיותר זמן איכות,  כולל עם ההורים והאחים. עבורי, משפחה היא העוגן החזק ביותר.   

  1. מה זרקת או שחררת מחייך לאחרונה שהשפיע עליך לטובה, ולמה?

  נפטרתי מהדחף לענות למיילים בכל שעות היממה. בעבר הייתי מחובר לנייד או למחשב במשך כל שעות היום. בשלב מסוים, החלטתי שאני מפסיק והייתה לכך השפעה מאוד חיובית עליי, זה גרם לי להיות יותר ממוקד - אני מצליח לסיים דברים ׳עכשיו׳ כי אני יודע שלא אהיה פנוי להגיע אליהם אחר-כך. באופן כללי זה גרם לי להיות  יותר נוכח עם המשפחה כשאני בבית.

  1. שתף כישלון שחווית ומה למדת ממנו.

  למדתי באוניברסיטת אוקספורד. בדיוק השתחררתי מהצבא בתור קצין בכיר, הייתי הקפטן של קבוצת רוגבי בישראל - הרגשתי שאני "ביג שוט". אבל כשהגעתי לאוקספורד  הבנתי שאני  בן אדם רגיל לחלוטין - הייתי מוקף באנשים  מדהימים שהיו חכמים יותר ממני, ואנשים מוצלחים מאוד בכל מיני תחומים. 

  זה גרם לי להבין כמה העולם שלנו תחרותי. בסופו של דבר לא התקבלתי לנבחרת הרוגבי של האוניברסיטה, וזו הייתה חוויה שלימדה אותי הרבה על צניעות. זה העצים את העובדה שאתה לא יכול להצליח מבלי לעבוד קשה מאוד.  

  אני תמיד ממליץ לאנשים לנסות ולחיות כמה שנים בחו״ל, זה יכול לתת לך פרספקטיבה גלובלית לגבי איך שהעולם עובד. בנוסף, אתה מבין כמה הדרך שבה  הסתכלת על אנשים ממדינות אחרות יכולה להיות שגויה ברגע שאתה מכיר אותם יותר מקרוב.

  1. אם היית יכול לבחור כל אדם בעולם שיענה על השאלות האלו, מי זה היה ולמה?

  הייתי בוחר בסבא שלי. הוא לא אדם מפורסם, אבל הוא מאוד חשוב לי באופן אישי. הוא היה מהנדס, ויזם בעצמו. הוא ברח מליטא, שם הוא נולד, לאפריקה דרך צרפת - שם הוא קיבל את התואר שלו בהנדסה . הוא הקים כמה עסקים בדרום אפריקה והצליח שם מאוד. לצערי הוא נפטר לפני שהגעתי לגיל שבו יכולתי ליהנות  מהחוכמה שלו ולקבל ממנו עצות. 

More Founders Column Answers

עשר המלצות לספרים מעשרה יזמים ויזמיות

Startup for Startup,

“אני עושה המון טעויות על בסיס יום יומי, אבל זה חלק מכל תהליך של צמיחה וגדילה.”

עינת גז,

מנכ''לית ומייסדת משותפת PAPAYA GLOBAL

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

F2 Capital היא קרן הון סיכון המשקיעה בשלבי סיד ביזמים ישראלים שהקימו חברות הנמצאות בצומת של ביג דאטה, AI וקישוריות.

צוות

8 אנשים בצוות.

גיוס

הסיבוב הראשון של F2 גייס 65 מיליון דולר, והסיבוב השני גייס 75 מיליון דולר.