logo
Screenshot at Oct 13 15-34-04

Startup for Startup,

איך יצאנו להנפקה – שלב אחר שלב

2021-10-13

15 דקות קריאה

ישנן דרכים רבות להגיע להנפקה. לא כולם מתחילים באותה נקודה, לא כולם בוחרים את אותן הבחירות, ויש שווקים שונים להנפיק בהם. גם אנחנו במאנדיי עשינו את הדברים בדרך מיוחדת, דרך משלנו. היו רגעים שייעצו לנו לא לעשות חלק מהדברים שעשינו, היו כאלה שאמרו לנו שזו לא הדרך הנכונה להגיע להנפקה. אבל התשובה היא בסופו של דבר שאין דרך נכונה. בעמוד הזה נפרט את השלבים השונים שאנחנו כאן במאנדיי עברנו עד שהגענו להנפקה. יתכן וזו תהיה הדרך שתחליטו לצעוד בה, יתכן ודווקא כאן תקבלו השראה ללכת בכיוון אחר. ולמרות שיש דעות לכאן ולכאן, חשבנו שיהיה נכון לספר על הדרך שאנחנו עברנו, השיעורים שאנחנו היינו צריכים לעבור והמסקנות שעזרו לנו לצלוח את הדרך. 

בחירת חתמים 

הדרך שלנו להנפקה התחילה בבחירת החתמים. עבור חלק מהחברות שמחליטות לצאת להנפקה, השלב הראשון יהיה לבחור בנק אחד או שניים, הם יהיו החתמים, שילוו את החברה עד מכירת המניות. הבנק הוא זה שקונה את המניות מהחברה ומוכר אותן לציבור. לכן יש לבנק גם אחריות וסיכון שהוא לוקח. 

למה בחרנו להנפיק עם שני בנקים? אחת הסיבות היתה שזו הצהרה שאנחנו משדרים לשוק.
זה מראה על הנכונות של החברה לתהליך, ועל כך שישנם בנקים שעומדים עם החברה בהחלטה הזאת. 

----------------------------

מילים ששמענו הרבה בתחילת התהליך 

S1, F1 התשקיף של החברה. מהרגע שאתם מחליטים להנפיק, זה המסמך שאתם שואפים לייצר עד לסוף התהליך. המסמך הזה מספר את כל מה שצריך לדעת בשביל לקנות את המניות של החברה – מי המשקיעים, מה הסיפור של החברה ועוד. לרוב אולי שמעתם על S1 אבל במידה ואתם חברה ישראלית שמעוניינת להנפיק בבורסה האמריקאית, התשקיף שלכם יהיה ה-F1. ההבדל בין שני המסמכים הוא בכך שב-F1 ישנו מידע נוסף שאתם כחברה שלא יושבת בארצות הברית צריכים להוסיף על מנת שתוכלו לסחור במניות בארצות הברית, כמו עניינים משפטיים ופרטים לגבי מיסוי.  

Lead left, lead right הם שני הבנקים שמלווים אותנו. Lead Left הוא המרכזי ו-Lead Right הוא המשני. למה קוראים להם ככה? בדף הראשון של מסמך התשקיף הם מצוינים בראש הדף, כשהשמאלי הוא הראשי והימני הוא המשני.

אנליסט הוא בעצם מי שמסקר את החברה וכותב דוחות לציבור. כל בנק עובד עם קבוצות שונות של אנליסטים לפי קטגוריות שונות, וכשתבחרו לעבוד עם בנק, אתם תקבלו את האנליסט שהבנק עובד איתו בקטגוריה הספציפית שלכם.  

 --------------------------------- 

שירן נאווי, יועצת כללית במחלקה המשפטית במאנדיי, היתה שם כשבמאנדיי הגיעו להחלטה לגבי בחירת החתמים. ״אחרי שנפגשנו עם כל החתמים שלוש או ארבע פעמים, בנינו בורד שבו כל אחד מהצוות של מאנדיי כתב הכי חשוב לו בבחירת החתמים, וזה היה חלק אינטגרלי מלהבין מה ההגדרה שלנו לחתם הנכון עבורנו״ היא מספרת.  

אז מה היו הקריטריונים שלנו לבחירת הבנק? 

  1. הבנק (והבנקאי) מכיר את השוק שלנו והוא הבין את הסיפור שרצינו לספר.
  2. האם חשבנו שאנחנו יכולים לנהל עם הבנקאי הזה מערכת יחסים טובה.
  3. האנליסט שעובד עם הבנק. הוא מי שישאר איתנו אחרי ההנפקה.

Bake-off הוא הכינוי לתהליך (שיכול לקחת יום או כמה ימים) שבסופו בוחרים את החתמים. ישנם כאלה שקוראים לתהליך הזה ״תחרות יופי״, והסיבה לכך היא שזה התהליך שבו הבנקים השונים מתחרים במטרה להיות החתמים של החברה. אחרי שפגשנו עם כל הבנקים, לחצנו ידיים, קיימנו שיחות זום בין יבשתיות, הכנו מצגות, שייפנו את הפיץ׳ שלנו - אחרי כל זה, הבייקאוף היה תורם שלהאחרים למכור לנו את עצמם. בבייקאוף הבנקים השונים סיפרו לנו איך הם הבינו את החברה שלנו, איך הם מוכרים את הסיפור של החברה ובעצם הם גם הסבירו לנו למה כדאי לנו לבחור דווקא בהם. זה היום שבו הבנקים השונים מנסים לספר לחברה את הסיפור שלה בחזרה. 

ערן ורועי, המנכ״לים של מאנדיי, מספרים על תהליך הבייקאוף של מאנדיי, ולמה, עבורנו, זה לא היה החלק המהותי בבחירת החתמים: ״אני לא אהבתי את החוויה הזאת״ אומר רועי. ״אני אוהב להציג חברה למשקיעים ושיגידו לי "לא". לנסות למכור משהו ולסבול כשאני מקבל את התשובה השלילית. כשניסו למכור לנו זה הרגיש הרבה פחות טבעי. יש שם המון דברים שאתה חושב לעצמך ׳רגע, מה פה במה שהוא אומר נכון ומה לא נכון? מה אומרים על החברה שלי שהוא חיובי והאם הם גם יגידו את זה יום אחרי שנחתום? מה הבנקים מחוייבים להגיד לי, כי ככה התהליך עובד וזה מה שכולם אומרים בצורה אוטומטית כשהם מגיעים לשלב הזה של התהליך?"

Org Meeting  

אחרי שבחרנו את שני הבנקים שיובילו את התהליך, נהוג לכנס את כל הצדדים המעורבים לפגישה ראשונה. הפגישה הזאת נקראת Org Meeting והיא בעצם ה-Kickoff לכל התהליך.

מי מגיע לפגישה?

הבנקים, עורכי הדין של הבנקים, עורכי הדין של החברה, רואי החשבון. המטרה של הפגישה לערוך היכרות בין כל הצדדים (עורכי הדין מול החברה, החברה מול בנקאים וכו׳) ולאפשר לכולם להתחיל את תהליך ההנפקה מאותה נקודת פתיחה.

זה הרגע שבו התחלנו להתאמן על מה שבסופו של דבר היה הבסיס שעליו כתבנו התשקיף שלנו.

כותבים תשקיף 

התשקיף הוא מסמך בסדר גודל שבין מאתיים לשלוש מאות עמודים, המכיל הכל על החברה - החזון שלה, מה היא עושה, מה המוצר, נתונים פיננסיים, נתונים על ההנהלה, נתונים על הבורד ועוד. התשקיפים האלה זמינים לציבור, וכל אחד יכול לקבל מה-SEC את התשקיף על כל חברה ציבורית, ממיקרוסופט ועד גוגל, ואת כולם ניתן למצוא ברשת. לכן, מה שאנחנו עשינו על מנת להבין טוב יותר איך מתחי