דקות קריאה

4

עשרה הדברים שמניעים את היזמים והיזמות שראיינו

כל שבוע אנחנו שולחים את אותה רשימת שאלות ליזמים שונים מחברות בכל הגדלים. בכל שבוע אנו מקבלים תשובות חדשות, תובנות, נקודות מבט וטיפים כיצד כולנו יכולים לשנות או לשפר מעט הרגלים קטנים

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס

Startup for Startup

טיפים להתמודד עם ימים טובים וקשים

״לדמיין את המקרה הגרוע ביותר שיכול לקרות״ עינת גז, Papaya Global

בימים קשים (ובתקופה האחרונה יש לא מעט כאלו הודות למשבר הקורונה) יש לי הרגל לדמיין את המקרה הגרוע ביותר שיכול לקרות. אני מנסה לדמיין אותו לפרטי פרטים עד שהוא נהיה מאוד מוחשי בראש שלי - וזה יוצר מציאות שאני יכולה להתמודד איתה ולהתכונן אליה. ברוב המקרים, מבינים שהדברים במציאות לא קרובים ללהיות גרועים כמו שדמיינת.

בימים הטובים, אני מנסה להתחיל את היום בלהוקיר תודה על הדברים הטובים שיצרנו ועל הערך שPapaya מביאה ללקוחות שלנו.
"צדק חברתי״ דריה הניג שקד, WeAct Ventures
מה שמניע אותי בדרך כלל זו החתירה להפוך את העולם למקום טוב יותר ולחתור לצדק חברתי.

״להבין שיש ימים קשים, ויש שבועות קשים וזה בסדר״ איריס שור, Oribi

אני חושבת שבמהות שלי אני ׳בילדרית׳ - אני מאוד אוהבת לבנות דברים ולראות אותם נוצרים. מבחינתי האנרגיה הכי משמעותית שלי ביזמות נוצרת מתוך זה שאני כל הזמן חושבת על פרויקטים ורעיונות ואני מאוד אוהבת לראות אותם יוצאים לעולם, למרות שחלק מהם בכלל לא מצליחים.

פעם הייתי בגישה של לנסות להבין איך אני עוברת את הימים הקשים. היום התפיסה שלי היא שיש ימים קשים ויש שבועות קשים וזה בסדר להיות שם ולחוות אותם ולהתלונן ולבכות לכולם ולהרגיש קצת כישלון, ואני לא חייבת למצוא משהו שיוציא אותי משם מהר. אני מנסה להנחיל גם לעצמי וגם בחברה גישה שזה בסדר להתאבל על פרויקט שלא הצליח, ושאם היה לי משהו גדול שנורא ריגש אותי ופתאום הוא לא הסתדר מאיזושהי סיבה זה בסדר להיות עם הכאב הזה קצת ולא צריך להילחם בזה או לנסות לעשות הכל כדי שזה יעבור.

״העובדים, הלקוחות והחזון״ אבישי אברהמי, Wix

ישנם שלושה דברים נוספים שמניעים אותי: הראשון הוא העובדים של החברה. אני מאוד אוהב את העובדים בוויקס ומאוד נהנה לראות איך הם נהנים בעבודה. זה מדהים לראות שהצלחנו לייצר דבר כזה. הדבר השני הוא הלקוחות. בעולם שלנו, אני ממש רואה אנשים שהמוצר שלנו שינה להם את החיים, על אמת. פעם, למשל, קיבלנו מכתב תודה מכפר שלם במרוקו. זה סופר מרגש.

הדבר השלישי הוא החזון שלנו. כשהתחלנו את וויקס ב-2007 אמרנו משהו שהיה נשמע הזוי לרוב האנשים. אמרנו שלא נמכור את החברה, ונוכיח שאפשר לבנות חברה גדולה, לצרכנים פרטיים, שההנהלה שלה נמצאת בישראל. בזמנו לא היו חברות כאלה בישראל - החברה האחרונה שהונפקה לפנינו הייתה מלאנוקס. היה נהוג לבנות את החברה לאקזיט, וההנהלה כמעט תמיד הייתה עוברת לארה״ב. כשהלכתי לגייס כסף בתור ישראלי ודיברתי על השאיפות האלה, חשוב שאני הזוי.

"לשים דברים בפרספקטיבה" יהלי סער, Tailor Brands

כשאני קם בבוקר ומרגיש קצת חסר מזל כי העבודה קשה, או כי רבתי עם מישהו שבדרך כלל אני אוהב, אני מנסה להזכיר לעצמי שהשלם גדול מסך חלקיו ; כי בנפרד, כל אחד מהדברים האלו גורם לי להרגיש מאוד  בר מזל. 

בחיים, חשוב שתהיה פרספקטיבה. חבר ותיק (שנולד באיראן אבל היה צריך להימלט ממנה, ובסופו של דבר למד בכמה מבתי הספר הנחשבים ביותר בארצות הברית) אמר לי שאם לוקחים 90% מהאנשים שגרים בכל מדינה מערבית ומשווים אותם לשאר העולם, הם עדיין יהיו חלק מהאחוזון העליון של העושר. אני לא בטוח אם זה מדויק סטטיסטית, אבל באופן עקרוני רובנו מאוד ברי מזל, ואנחנו רק צריכים לזכור הסתכל על הדברים בצורה הנכונה.

״לאהוב את מה שאתה עושה״ עדי עזריה, Workizz

מתכון פשוט: תאהב את מה שאתה עושה. אם אתה באמת אוהב את מה שאתה עושה, הימים הקשים לא משנים. עסקים זה כמו מערכת יחסים - גם אם נכנסים לריב, עדיין נשארים שם. יש ימים טובים וימים רעים. כל עוד אתה אוהב את מה שאתה עושה, כל השאר קל.

״מזג אוויר, להעביר ידע לדור הבא, והמשפחה שלי״ ניצן כהן ארזי, Jolt

״קודם כל, אני חושבת על עצמי כאדם שמחובר לשמש. מזג האוויר ממש משפיע על מצב הרוח שלי ואני לא מתפקדת טוב בלי אור שמש. כשאני מרגישה פחות טוב, אני דואגת לצאת החוצה ולשבת קצת בשמש. 

שנית, אני מאוד אוהבת ללמד. לפגוש קבוצה של יזמים צעירים, נשים יזמיות או סטודנטים בג׳ולט ממלא אותי באנרגיה ומזכיר לי למה אני עושה את מה שאני עושה.

ולבסוף, התינוק שלי - דין. ללא ספק, הוא מקור בלתי נדלה של אנרגיה. להחזיק אותו תמיד מטעין אותי.

״ימים רעים הם חלק מהנוסחה״ גד מאור, Storemaven

אני אף פעם לא לבד. אם יש משהו אחד שאני יכול להגיד על הקריירה שלי עד כה, זה שהיא הייתה הכל חוץ מבודדה. זכיתי לעבוד עם אנשים חכמים, ישרים, ולפעמים גם קצת משוגעים, וזה הופך כל יום קשה ללא יותר מעוד עמוד בפרק. הקריירה שלי הייתה ועדיין מלאה בעליות וירידות. אין יום שנראה כמו זה שלפניו, ואף פעם שום דבר לא הולך לפי התכנית - לטוב ולרע.  אני מאמין שאם אתה מחויב למטרה (וזו מטרה ששווה להילחם עבורה), אז הימים הרעים הם רק חלק מהנוסחה, ולא יותר מזה. אתה חייב לחוות אותם, כדי שתוכל להעריך את הימים הטובים.

"לדבר על דברים, ונטפליקס" לירון עזריאלנט, Meron and Meron 2 Capital

לדבר על דברים. בין אם זה עם בעלי, עם השותף שלי או עם חברים טובים שאני מרגישה בנוח לחלוק איתם הכל - לדבר על דברים ולבנות תכנית תמיד עוזר לי.

חוץ מזה, לפעמים פשוט צריך אסקפיזם. להחליט שלא לחשוב על כלום למשך כמה שעות, לעשות בינג׳ של סדרה ׳טיפשית׳, וללכת למקום אחר במחשבות שלי למשך זמן מסוים עוזר לי גם.

״בסופו של יום, מה שבאמת עוזר לנו תמיד ואף פעם לא מאכזב זה קפה״.  Sanj Sanampudi, Concert

יש לי הרגל נוראי של צריכת קפאין. קיבלתי את בעיית הקפה של אבא שלי (בערך 4 כוסות קפה ביום) ואת בעיית השתייה המוגזת מאמא שלי (פחית ביום, שתיים בימים קשים). לאחרונה עבדתי הרבה על לשמור על פרספקטיבה. תמיד יהיו ימים טובים וימים רעים. כל מה שאני יכול לעשות הוא להכיר בהם ולהתמקד על התגובה שלי לסיטואציה.

עמית בן דב
עברית

3 דקות קריאה

February 2022
עברית
3 דקות קריאה
February 2022

לא הייתה אסטרטגיית מכירות. אני בעצמי עניתי לטלפון וניסיתי את מזלי.

מירב אורן
עברית

3 דקות קריאה

December 2021
עברית
3 דקות קריאה
December 2021

״אנחנו מבינים את הלקוח שלנו באופן מלא, ללא הנחה שאנחנו המשיח שהם שחיכו לו”

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס