דקות קריאה

5

"כשאתה לא בתוך מסגרת מאוד קשה להתעסק בגדילה של עצמך. אני משקיע בזה המון זמן, וזה בעל ערך עצום."

כל שבוע אנחנו שולחים את אותה רשימת שאלות ליזמים שונים מחברות בכל הגדלים. בכל שבוע אנו מקבלים תשובות חדשות, תובנות, נקודות מבט וטיפים כיצד כולנו יכולים לשנות או לשפר מעט הרגלים קטנים וגדולים בחיים שלנו.

הכר את המייסד

אודות החברה

יוטפו פיתחה פלטפורמת שיווק חדשנית המיועדת למסחר מקוון, הבנויה על תוכן גולשים וצרכנים. הפלטפורמה מספקת למותגים יכולות ייחודיות לבלוט ולשמר את לקוחותיהם בעולם ה eCommerce התחרותי.

צוות

מעסיקה למעלה מ 500 עובדים במשרדים בניו יורק, לונדון, תל אביב, יקנעם, וסופיה (בולגריה).

גיוס

עד היום גייסה החברה 406 מיליון דולר

עמרי כהן

מייסד שותף Yotpo

 1. איך התחילה הדרך היזמית שלך?

אפשר להגיד שתמיד ידעתי שאני רוצה להיות יזם. בצורה שונה יחסית מהנוף, לא התחלתי ב-8200 או ביחידות טכנולוגיות כאלו או אחרות, ורק בדיעבד הבנתי כמה קושי זה הוסיף לי בתחילת הדרך, במיוחד בכל הנוגע לנטוורק ולהכרות עם העולם הטכנולוגי. שירתתי בפלס״ר נח״ל בתור לוחם וקצין, ואז החלטתי ללמוד הנדסת חשמל ומדעי המחשב בעקבות תשוקה לטכנולוגיה שהייתה אצלי עוד מהתיכון. 

אם נחזור עוד יותר אחורה, אז העיסוק הראשון שלי ביזמות היה עוד בימי בית הספר היסודי, כשבניתי פעם ראשונה אתר בכיתה ה׳ לחברת שמאות מהמרכז. התשלום על העבודה היה צורב דיסקים, שבזמנו היה מצרך נדיר, מבוקש ויקר. אחרי שהשתחררתי, כתבתי לומדת אנגלית לפסיכומטרי שמכרתי למכון פסיכומטרי גדול. בקיצור, כמו שאמרתי - זה תמיד היה שם״. 

באוניברסיטה, כבר באחד השיעורים הראשונים, פגשתי את תומר. לימים, התפתחה בינינו חברות ושותפות מופלאה שסביבה נבנתה והצליחה Yotpo. תומר ואני קיבלנו החלטה מאוד מודעת שפחות מעניין אותנו לעבוד בתאגידים גדולים, ושגם אם זה יהיה בדרכנו הצנועה - אנחנו רוצים לשנות משהו קצת יותר גדול. ניסינו עוד ועוד (ועוד), ובסוף הקמנו את Yotpo, שאחרי כמה פיבוטים נהפכה לחברה שכולם מכירים היום.

 1. איזו עצה היית נותן לעצמך כשהתחלת? 

יש לי המון מה להגיד לעצמי של לפני עשר שנים, אבל בעיקר הייתי רוצה להזכיר לעצמי שאת הדרך אנחנו נצטרך למצוא לבד. שאנחנו עושים בשכל שאנחנו כל הזמן מתייעצים - וזה באמת משהו שעשינו לאורך כל הדרך - אבל בסופו של דבר הדרך היא שלנו.

עוד עצה מאוד חשובה היא שאין דבר כזה להתעסק יותר מדי בכח אדם. היום, אני משקיע בערך 30% מהזמן שלי סביב סוגיות שקשורות באנשים. Yotpo היא חברה שנבנתה בזכות האנשים שלה, ואני חושב שהדבר הכי קריטי שיזם צריך לדעת זה את מי להוסיף ובאיזה שלב. זה דורש המון התעסקות, אינטראקציות אינסופיות ובעיקר מודעות. אין דבר כזה להתעסק בגיוס, או בשלב מאוחר יותר - בטאלנט, יותר מדי.

 1. מה התוכן (ספר / פודקאסט / Ted Talk) המועדף עליך או שהכי השפיע על חייך?

יש שלושה ספרים כאלו. הראשון הוא ׳אחי גיבורי התהילה׳ (My Glorious Brothers) שכתב Howard Fast. הספר לימד אותי שיעור מאלף ביצירתיות ובגבורה. השני הוא The 7 Habits of Highly Effective People שכתב Stephen Covey. זה ספר שמיקד אותי ועזר לי לפתח שרירים שבלעדיו היו לוקחים לי לפחות עוד כמה שנים לאפיין, להגדיר ואז לפתח. הם הכרחיים לכל אדם, במיוחד אם אתה אדם שדורש מעצמו הרבה. הספר האחרון הוא Only the Paranoid Survive שכתב Andrew grove, ואני חייב לו המון על הדרך שבה אני מנהל את הארגון.

 1. מהי ההשקעה הכי בעלת הערך (מבחינת זמן, כסף, אנרגיה וכו') שביצעת אי פעם?

ההשקעה הכי מוצלחת מבחינתי לפחות, כזו שממשיכה כל הזמן לשאת פרי, היא במערכות יחסים ובאנשים. אם זו מערכת היחסים עם תומר, שאני חושב שלא מוגזם להגיד שהחברה בנויה על היסודות שלה, ועד היחסים המאוד קרובים עם המנהלים שלי. זו השקעה של אנרגיה ושל זמן - אבל היא גם מאוד מאוד מתגמלת, והופכת את כל הריצה המטורפת הזאת למטרה להיות כיפית. 

במקום השני ברשימה, ואולי אפילו הראשון, נמצאת ההשקעה שלי בגדילה של עצמי. אני חושב שאנשים לא לוקחים את זה מספיק ברצינות, ובטוח לא מבינים שזו באמת השקעה. הרי כל חיינו התחנכנו במסגרות, והרבה פעמים כשאתה לא במסגרת מאוד קשה להתעסק בלהמשיך לגדול. אני משקיע בזה המון זמן, וזה בעל ערך עצום.

 1. מה הכלי הכי חשוב בעינייך ליזם?

היכולת להבין בני אדם. החדשות הטובות הן שזה נרכש ונתון לאימון אם לוקחים את זה מספיק ברצינות. אבל זה כלי שהיישום שלו תופס אותנו כמעט כל מקום. 

הכלי השני הכי חשוב הוא היכולת להסביר את עצמך לבני אדם, כדי שהם יבינו אותך.או במילים אחרות - תקשורת.  

 1. מה עוד אתה אוהב לעשות, מלבד ניהול החברה שלך?

ילדים, משפחה, חברים, שטח, ארץ ישראל, כושר, לצלול, לצנוח, לעבוד עם הידיים, לבנות וליצור. 

 1. מה הרגעים שהכי מאתגרים לך במסע היזמות של? 

  אני יודע ששומעים את זה הרבה, אבל האתגרים והקשיים הם באמת יומיומיים. זה יכול להיות אתגרי גיוס, אתגרים טכנולוגיים, אתגרים עסקיים ועוד הרבה אתגרים אחרים שמצטרפים ככל שהעסק גדל. 

  אני כן יכול להגיד שיש חשיבות להנהלה חזקה, בורד תומך ומשקיעים טובים לאורך כל הדרך כדי לעזור להתמודד, אבל צריך לזכור שגם בקשיים היומיומיים תמיד יהיו הפתעות ואילוצים, ולצדם צריך להמשיך ולבנות משהו גדול יותר מאיתנו. זה גם החלק המאתגר בזה - להמשיך להתקדם אל מול אתגרים בלתי פוסקים. 

  אם האתגר מבחינתנו היה להמשיך ולהאיץ למרות האילוצים - אני חושב שבגדול הצלחנו.

  1. מה מניע אותך בימים טובים ובימים קשים?

  בימים הטובים זה קצת יותר קל, כיוון שכשההצלחה מגיעה אין משהו יותר מתגמל ממנה, במיוחד כאשר היא באה כתוצאה מהתמדה ועבודה קשה. 

  האמת, שגם בימים הקשים זה קל - המשימה והחזון הם עיקר המוטיבציה. אני מאמין ש-Yotpo בונה משהו ענק, שמשנה חיים של מאות מיליוני אנשים.

  1. שתף כישלון שחווית ומה למדת ממנו.

  האמת שכמו הרגעים המאתגרים, גם כשלונות הם חוזרים ונשנים ואם אני כנה עם עצמי, גם מאוד יומיומיים. אני חייב להגיד שהתחושה הדומיננטית בה אני חי כמעט תמיד היא של ׳לא מספיק טוב׳. אז להגיד כשלון זו אולי קצת הקצנה, אבל זה לא רחוק משם. בכל שבוע נתון אני משקיע המון מחשבה במה לא עובד, למה לא עובד, איך משפרים ואיך לא חוזרים על אותה הטעות שוב.

  יש כמובן גם כשלונות מונומנטאלים. למשל, החטאה בגיוס בכירים היא לרוב סט-בק ענק. החלטות עסקיות גדולות שירדו לביצוע והסתברו כטעות, לרוב גם נצרבות בזיכרון ככשלונות מונומנטאלים.  

  דוגמא לכשלון כזה קרתה ב-2017, כשהחלטנו לפתוח אופרציה בסולט לייק סיטי שביוטה. הרעיון היה לייצר בסיס פעילות שממוקם באזור יותר שפוי פיננסית ממנהטן. סמכנו על מנהלים חדשים ולא אורגניים שיקימו את הפעילות, ו… נכשלנו בגדול. נסעתי לשם לסגור את המשרד אחרי חצי שנה של פעילות, ולצערי נפרדנו מכמעט 15 איש שהמשרד הספיק לגייס. כשלון צורם. רשימת הלקחים המופקים היא כמעט אין סופית. מעולם לא חזרנו על טעות בכזה סדר גודל שוב, טפו טפו טפו.

  1.  שתף רגע שאתה מאוד גאה בו בנוגע אליך ובחברה?

  אני שונא לדבר על הצלחות. זו האמת. יש להן יותר מדי טוענים לכתר. ובכל זאת, אני מאוד גאה בדרך ש-Yotpo עשתה בהפיכה שלה מפתרון reviews לפלטפורמת מרקטינג הוליסטית מרובת מוצרים. זו תוצאה של עבודה כל כך קשה וכל כך מדויקת של כל כך הרבה אנשים. עבודה ששילבה רובד אבסטרקטי אסטרטגי, שקרם עור וגידים בצורה מעוררת השתאות על-ידי חבורת הטאלנטים הטובה ביותר שנתקלתי בה בחיי. זה הישג מדהים, אבל באותה נשימה יש עוד עבודה רבה לפנינו. אנחנו רק בהתחלה.

עמית בן דב
עברית

3 דקות קריאה

February 2022
עברית
3 דקות קריאה
February 2022

לא הייתה אסטרטגיית מכירות. אני בעצמי עניתי לטלפון וניסיתי את מזלי.

מירב אורן
עברית

3 דקות קריאה

December 2021
עברית
3 דקות קריאה
December 2021

״אנחנו מבינים את הלקוח שלנו באופן מלא, ללא הנחה שאנחנו המשיח שהם שחיכו לו”

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

יוטפו פיתחה פלטפורמת שיווק חדשנית המיועדת למסחר מקוון, הבנויה על תוכן גולשים וצרכנים. הפלטפורמה מספקת למותגים יכולות ייחודיות לבלוט ולשמר את לקוחותיהם בעולם ה eCommerce התחרותי.

צוות

מעסיקה למעלה מ 500 עובדים במשרדים בניו יורק, לונדון, תל אביב, יקנעם, וסופיה (בולגריה).

גיוס

עד היום גייסה החברה 406 מיליון דולר