January 20

דקות קריאה

6

"מה שבונה אותנו הם הקשיים שאנחנו בוחרים להתמודד איתם."

כל שבוע אנחנו שולחים את אותה רשימת שאלות ליזמים שונים מחברות בכל הגדלים. בכל שבוע אנו מקבלים תשובות חדשות, תובנות, נקודות מבט וטיפים כיצד כולנו יכולים לשנות או לשפר מעט הרגלים קטנים וגדולים בחיים שלנו.

הכר את המייסד

אודות החברה

Appsflyer מספקת טכנולוגיות שיווק לחברות

צוות

כ-1000 עובדים ב-18 משרדים ברחבי העולם

גיוס

החברה גייסה עד היום 294 מיליון דולר

רשף מן

מייסד שותף ומנהל טכנולוגי ראשי ב Appsflyer

 1. ספר לנו על הרגל יומיומי שאתה אוהב לעשות

אני מקפיד לעשות ספורט דבר ראשון על הבוקר, מכמה סיבות. הראשונה היא שזה נותן תחושת הישג כבר בפתיחת היום. בנוסף, זה דבר שכדאי להפוך אותו לטקס. אני מאמין שיצירה של ״טקסים״ כאלו היא דבר טוב, כי אחרת ככל שאני דוחה את זה במהלך היום זו כבר הופכת להיות מטלה ונוצרת תחושת תסכול. חשוב גם להיות קשוב ולדעת לשנות את סוג האימון כדי לא להגיע למצב של שעמום.

 1. איזו עצה היית נותן לעצמך כשהתחלת? מאיזו עצה היית מתעלם?

לחשוב יותר על ההחלטות שאני מקבל. כמובן שזה פחות רלוונטי לשלבים המאוד ראשונים של חברה אבל ברגע שיש סימני traction צריך להשקיע יותר חשיבה, כי צריך לחיות עם ההשלכות של החלטות שהתקבלו בעבר, ואם הן לא היו אופטימליות הרבה יותר קשה לשנות אותן במהלך הדרך. יש נושאים ששמים עליהם דגש ולכן הסיכוי שהם ייראו כמו שאנחנו רוצים בעתיד הוא גבוה. אבל יש נושאים שנמצאים מחוץ לטווח הראיה והם מקבלים כיוון וחיים משלהם, ואותם יותר קשה לשנות אח"כ. זה נכון מאוד גם לתרבות של חברה. 

לגבי עצות שמתעלמים מהן, זה שריר שצריך לפתח מוקדם מאוד בחיים של סטארטאפ. נפגשים עם הרבה משקיעים, שהם אנשים חכמים מאוד ודעתנים מאוד ברובם ויגידו לך מה לדעתם צריך לעשות עם החברה, אבל הם לא מכירים את הפרטים האינטימיים כמו שהיזם מכיר ולכן צריך לקחת את דעתם בערבון מוגבל.

 1. מה התוכן (ספר / פודקאסט / Ted Talk) המועדף עליך או שהכי השפיע על חייך?

זה מאוד משתנה לפי תקופות. Good to Great הוא ספר שאני מוצא את עצמי משתמש בהרבה דוגמאות ממנו לאורך השנים מאז שקראתי אותו. באופן כללי, אני אוהב ציטוטים מאחר והם זכירים ומעבירים מסר בצורה חדה וברורה. שני ספרים נוספים הם Chasing Excellence ו-The subtle art of not giving a fuck שלימדו אותי שמה שבונה אותנו הם הקשיים שאנחנו בוחרים להתמודד איתם. 

 1. מהי ההשקעה הכי בעלת הערך (מבחינת זמן, כסף, אנרגיה וכו') שביצעת אי פעם?

אני מניח שאני לא הראשון שענה את התשובה הזו - פיתוח עצמי על ידי לימוד. לתת ביטוי ומקום לסקרנות שלי. אני בטוח לא טיפש אבל אני גם לא גאון. מעולם לא הייתי בתכנית מחוננים או תלמיד/סטודנט של מאיות, אבל תמיד היתה לי סקרנות ורצון להעמיק בתחומים שמעניינים אותי וזה מה שקידם אותי. במיוחד בתקופתנו, יש המון ידע מאוד זמין באינטרנט וקל מאוד להתקדם. זה בזבוז לא להשתמש בזה.

 1. לאיזה ציטוט, מנטרה או מסר אתה הכי מתחבר? 

כמו שהזכרתי קודם, אני אוהב ציטוטים. הציטוט החביב עלי הוא של מייק טייסון - "Everybody has a plan until they get punched in the mouth" ולאורך הקיום שלו, סטארטאפ מקבל הרבה אגרופים לפנים. 

מנטרה שאני מאוד מתחבר אליה היא Slow is smooth, smooth is fast. אני מפרש אותה כך שתמיד צריך להיות בתנועה קדימה, ושהקצב לא משנה כי לאורך זמן ההתקדמות תהיה גדולה. לדעתי, זה ההיפך מ-Paralysis by analysis. 

 1. מה מניע אותך בימים טובים ובימים קשים?

אני בד"כ לא מקבל את הקיום של ימים קשים. כשיש יום קשה תמיד יש סיבה. אני מנסה לבודד אותה ואז לטפל בה. יש מונח שנקרא "מיקוד שליטה חיצוני/פנימי", הכוונה היא היכולת לזהות אם מצב שלילי הוא בשליטתי או לא. אם כן, אני צריך לעשות מה שצריך כדי לפתור אותו ואם לא, לא לבזבז עליו זמן מיותר. אני חושב שהרבה תסכול נובע מניסיון לשנות מצבים שאין לנו יכולת לשלוט בהם.

בימים טובים אין צורך במניע מיוחד - זה שזה יום טוב זה מניע מספק. 

 1. מה עוד אתה אוהב לעשות, חוץ מניהול החברה שלך?

  כמו שציינתי מוקדם יותר, ספורט. באופן כללי אני אוהב ליצור ואני אוהב לעבוד בעץ. אני גם אוהב להצחיק את הילדים שלי. לשמחתי יוצא לי לתכנת יותר בזמן האחרון. אמנם כבר כמה שנים שאני לא כותב קוד שמגיע לפרודקשן, אבל זה דבר שאני ממש אוהב לעשות והוא עוזר לי לחשוב ולעשות ולידציה לרעיונות שלי.

  1. מה זרקת או שחררת מחייך לאחרונה שהשפיע עליך לטובה, ולמה?

  שחררתי הרבה מהביקורתיות כלפי עצמי. בנוסף לעול המנטלי שירד, זה גרם לי להיות יותר פתוח ולהרגיש יותר בנוח להביע את דעתי. זה תהליך הדרגתי וצריך ללמוד איך לעשות שינויים בשלבים. כשמדמיינים את המטרה הסופית היא נראית רחוקה ובמידה מסויימת בלתי אפשרית. אני משווה את זה לקרוספיט - לקפוץ מיד לשלב מאוד מתקדם זה דבר קשה אבל כשמטפסים שלב שלב זה נהיה קל. כך גם בתהליכים.

  1. שתף כישלון שחווית ומה למדת ממנו.

  כישלון הוא בעצם צומת עם בחירה - ברגע שבוחרים ללמוד מהכישלון הוא הופך להיות שיעור. אותו דבר לגבי חרטות - הן גם צומת עם בחירה והמטרה היא להוריד למינימום את החרטות.

  באופן טבעי אני אדם אופטימי, ולכן אני לא שוקע במרה שחורה כתוצאה ממצב של כישלון אלא מתייחס לזה כהזדמנות ללמוד וכעוד שלב בדרך להצלחה. כנראה שמה שלמדתי באופן לא מודע זה בדיוק זה - שמכל כישלון אפשר ללמוד כדי להתכוונן לכיוון ההצלחה. 

  1. אם היית יכול לבחור כל אדם בעולם שיענה על השאלות האלו, מי זה היה ולמה?

  הייתי בוחר בפול גרהאם, המייסד של Y-Combinator ואחד האנשים החכמים בעולם בעיניי. היכולת שלו להביע את עצמו בכתיבה מדהימה, וקיבלתי הרבה השראה מהמאמרים שלו.

More Founders Column Answers

עשר המלצות לספרים מעשרה יזמים ויזמיות

Startup for Startup,

“אני עושה המון טעויות על בסיס יום יומי, אבל זה חלק מכל תהליך של צמיחה וגדילה.”

עינת גז,

מנכ''לית ומייסדת משותפת PAPAYA GLOBAL

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

Appsflyer מספקת טכנולוגיות שיווק לחברות

צוות

כ-1000 עובדים ב-18 משרדים ברחבי העולם

גיוס

החברה גייסה עד היום 294 מיליון דולר