שלום לכולם, 

פרק שני בסדרה הפודקאסטים שלנו על החיים כחברה ציבורית מוקדש לאנליסטים, שיש להם תפקיד מרכזי וחשוב במסגרת הנפקה של חברה ולאורך חייה כחברה ציבורית. בדומה לכל זוגיות בריאה ורבת שנים (אנחנו מקווים…), זו מערכת יחסים שיש להשקיע בה, לתחזק, לטפח, ויש עליות ומורדות ובעיקר…המלצות

מתחילים! קודם כל נבין מיהם האנליסטים.

תזכורת קצרה, כאשר חברה מחליטה לצאת להנפקה, היא בוחרת חתמים (בנקאי השקעות בעיקר אך גם גופים פיננסיים אחרים) שיובילו את ההנפקה. החברה עשויה לבחור חתם אחד או כמה כדי לנהל חלקים שונים בתהליך ההנפקה בשיתוף פעולה עם בנקים שונים שמפיצים את מניות החברה. החתמים מעורבים בכל היבט של בדיקת הנאותות של ההנפקה, הכנת מסמכים, רישום, שיווק והנפקה. האנליסטים עובדים עבור החתמים והבנקים שמלווים את ההנפקה, ובמהלך התהליך הם בודקים  בין היתר את המוצר של החברה, הפתרון שהיא מציעה לשוק, הסיכויים שלה לצמיחה ארוכת טווח וכדאיות עסקית וכדומה. 

עם השלמת תהליך ההנפקה והפיכתה של החברה לחברה ציבורית, אותם אנליסטים שליוו את החברה בתהליך ההנפקה, מתחילים לסקר את החברה על בסיס קבוע ומתמשך בד״כ לאורך כל חייה. במסגרת עבודתם הם מדברים עם הנהלת החברה ולקוחותיה, בודקים את ביצועי ומוצרי המתחרים, בוחנים את המצב הכלכלי בשווקים הפיננסיים העולמיים והמצב הגיאופוליטי,  ולמעשה מנתחים את כל מה שעשוי להשפיע על ביצועי החברה ותוצאותיה. הם בונים מודלים פיננסיים ארוכי טווח שמטרתם להעריך את ביצועי החברה והתוצאות העסקיות שלה ומפיצים דוחות פיננסיים למשקיעים השונים. 

במסגרת כל סקירה כזו, ולאחר עבודת המחקר שהם עושים בד״כ מדי רבעון, הם מוציאים את ההמלצות על מניית החברה הנשמעות לעתים קרובות כמו "קנייה חזקה" ( ההמלצה האהובה עלינו…) "ביצועים טובים יותר", "נייטרליים" או "מכירה". המלצות אלו עוזרות למשקיעי החברה השונים לקבל החלטות לקנות או למכור את המניה ולהעריך את ביצועיה. 

עבורנו, לאורך השנתיים האחרונות גילינו לא מעט דברים שהיינו צריכים ללמוד כדי להפוך את העבודה המשותפת לטובה ופרודקטיבית – היינו צריכים ללמוד איך האנליסטים חושבים ומה המטרות והאינטרסים שלהם, איך נכון לפנות אליהם ולדבר איתם, ומה הם מצפים לקבל מאיתנו. וכן, היו גם רגעים מלחיצים   – כמו אנליסט אחד שלא ידעתי איך לענות על השאלה שלו (זה היה רק שהצטרפתי מאנדיי, גם עכשיו לא בטוח שאני יודע…), ועד היום הוא זוכר לנו את זה…

אז השבוע בפודקאסט של Startup for Startup ישבתי עם ערן זינמן ועם דריה ורטהיים ושיתפנו בכל מה שלמדנו מעבודה עם אנליסטים. בין אם אתם חברה ציבורית, חברה שעומדת להפוך לציבורית, או פשוט רוצים לדעת עוד על איך נראה מאחורי הקלעים של וול סטריט – הפרק הזה הוא בשבילכם.