מה זה שיתוף פעולה מוצרי, מה הופך אותו למוצלח ואיך מייצרים מערכת יחסים שתוביל לשגשוג משותף.
היי לכולם! אני אמיר כהן, ואני Product Partnerships במאנדיי 🙂
שיתוף פעולה (Partnership), הוא בעצם הסכם בין שני צדדים, או יותר, שלהם מטרה משותפת.
כל שיתוף פעולה טוב, ימדד על כמה הצדדים מרוצים מההתחייבות ומהתוצאה ולכן, הדבר הכי חשוב בכל שיתוף פעולה הוא תיאום הציפיות בין הצדדים.
למעשה כל צד אמור להבין איזה משאבים הוא מתכוון משקיע ולהיות מרוצה ממה שהוא אמור לקבל.
שיתוף פעולה מוצרי, מתאפיין בכך שההשקעה העיקרית היא מוצרית – משאבי פיתוח, ניהול מוצר ועיצוב. וכמו כן גם התוצר שנצפה לו – משתנה כמובן בהתאם למוצר אבל לדוגמא, כמות יוזרים משלמים.
אז איך זה מתקשר לפרק ואיך זה בא לידי ביטוי במה שאני עושה?
אני חלק מארגון המרקטפלייס במאנדיי, אנחנו נותנים למפתחים חיצוניים מכל הגדלים והסוגים אפשרות לבנות על גבי הפלטפורמה שלנו אפליקציות ולמכור אותן ליוזרים שלנו. חלק מהמטרות שלנו, היו לגרום למפתחים עם נסיון בפיתוח על גבי מרקטפלייסס אחרים, להקים פעילות חדשה ולפתח אפליקציות על מאנדיי.
אוקי, שיתוף פעולה, מה עושים? את מי צריך, למה ומה אני יכול להציע לו בכלל?
התחלנו בלמפות את השחקנים הרלוונטים, את הערך שהם יכולים לתת לנו, ואת הערך שאנחנו יכולים לתת להם. שלושת הנקודות האלו מיקדו אותנו, וכך למעשה יצרנו תכנית שמפרטת את הדרישות והציפיות שלנו משיתוף הפעולה, ושמגדירה כיצד נראית הצלחה בעניינו.

פנינו לשותפים הרלוונטים, הצגנו את התכנית, ביקשנו פידבק, הקשבנו לציפיות שלהם והתאמנו את עצמנו. יצרנו מערכת יחסים של ממש – הראינו להם שיש לנו המון מה ללמוד מהנסיון שלהם ושאנחנו יכולים להיות הפלטפורמה הכי רלוונטית עבורם והם העריכו את זה. גם עם חברות שהתכנית פחות התאימה להן, יצרנו מערכות יחסים שהוכיחו את עצמן בעזרה הדדית על ידי פגישות עם פונקציות מקצועיות בארגון שלהם.

אז השבוע בפודקאסט של Startup for Startup ערן זינמן ואני דיברנו עם דריה ורטהיים על שותפויות מוצריות באופן כללי, וגם על סיפור של שותפות אחת כזו שבנינו יחד עם Appfire. אנחנו משתפים באיך נבנתה מערכת היחסים בינינו בצורה אידיאלית (ספוילר – היא התחילה בCold Email שלי למנכ״ל שלהם), מה הערך שחברה יכולה לקבל משותפות כזו, ואיך אפשר להביא את זה לידי ביטוי בסטארטאפים בגדלים שונים – על כל זה (ועוד ועוד 🙂) דיברנו בפרק.

מוזמנים לשאול כל שאלה שעולה לכם בתגובות או פשוט לשתף אם ואיך שיתופי פעולה מוצריים נראים בארגון שלכם.