logo
Businessman hand pointing finger to growth success finance business chart of metaverse technology financial graph investment diagram on analysis stock market background with digital economy exchange.
ים רגב

ים רגב,

CMO, Marketing Advisor

איך בניתי מערך שיווקי ב-90 הימים הראשונים שלי בתפקיד

2023-01-12

8 דקות קריאה

"בוא לא נשכח שאתה בסך הכל 3 חודשים פה, אוקי?"

משפט שיוני, הקו-פאונדר וה-CEO של אלמנטור, אמר לי לפני חודש וחצי ושגרם לי לצחוק נורא. הצחוק היה בקטע של "אני האמתי קצת בשוק כי זה מרגיש כמו 3 שנים + אתה מה-זה צודק".

אני לא התחלתי את הקריירה שלי כ CMO. הייתי מושבניק וסטודנט כושל כשהקמתי את האייג'נסי הראשונה שלי לשיווק דיגיטלי אחרי שמתחתי את גבולות ה ADHD שלי כשניסיתי ללמוד באוניברסיטה. נשרתי תוך שנה וסמסטר.

בהמשך הצטרפתי לסטארטאפ לא קטן כ- CMO, אחכ הקמתי את Zest ביחד עם Idan Yalovich, ובאוקטובר האחרון עברתי לתפקיד בבורד של החברה בזמן שאני מייעץ לסטארטאפים בשלבים של גרות' והייפר-גרות', אחד מהם היה אלמנטור.

עידן המשיך לנהל את Zest והוביל אותנו להימכר באפריל ל-WalkMe שהונפקה לאחרונה ובאותו חודש כבר הכרזתי על ההצטרפות שלי לאלמנטור שכבשה אותי אישית ומקצועית ומאז אני ורוד לגמרי.

הסיפור שלי למעלה וזה שיבוא למטה הם שלי- הם מתאימים למסלול קריירה שלי לטובה ולרעה, לאנשים שהיו סביבי ושהאמינו בי או שלא, להחלטות גרועות וטובות שלקחתי ולמלא פרמטרים שאי אפשר לשכפל.

במילים אחרות - אם תנסו לעשות למה שאני כותב כאן "קופי-פייסט" ולהטמיע את זה אצלכם - זה ב-100% לא יצליח. זו ביולוגיה ולא מתמטיקה.

תנסו להבין את העקרונות, המתודולוגיות ותהליכי המחשבה, לעשות להם אדפטציה לביולוגיה שלכם ושל המיזם שלכם, להיכשל, לשפר, ללמוד ואז להתקדם.

החשיבה והתקשורת סביב 90 הימים הראשונים בכל תפקיד בכיר, הם חשובים פי אלף מכל תכנית מבוססת שלבים כזו או אחרת, לדעתי. התקופה הזו היא כמו ההאנימון שלכם עם החברה, הצוות המוביל, הצוותים שלכם והמייסדים. זה מה שיגדיר את המסלול קדימה ונורא חשוב לראות את זה כתהליך ולא כמכת-אש.

עוד משהו מעניין- כשחתמתי על ההסכם עם אלמנטור הבנתי מהר שיוני ואריאל נותנים לי אוטומטית ציון 100 ושהאתגר שלי הוא לשמר אותו כזה גבוה. אבל מה שלא פחות מאתגר זו העובדה שבמקביל אני מקבל ציון נמוך מכל שאר הצוותים שלי במחלקה. למה? כי פשוט עוד לא הכרנו ולא הוכחתי את עצמי עדיין, אז המטרה שלי היא לקבל גם מהם ציון 100 ופה מדובר כבר בתהליך שיקח קצת זמן והוא חלק מתוכנית 90 הימים.

ה"בין הפטיש לסדן" הזה, מאוד מוכר לי מהעשיה ב Zest כיזם וקו-פאונדר בעצמי ומתפקידים אחרים דומים שהיו לי בעבר. אבל עם זאת, זה תמיד מלחיץ ומדרבן באותה מידה.

חילקתי הכל לשלושה שלבים - מחקר, תכנון וביצוע

 

בכל שלב נזכיר מתי הוא צריך להתחיל, מתי הוא צריך להסתיים, מה היעד שלו ומה תכלס קורה בו.

נזכיר שהיעד של שלושת החודשים הראשונים הוא ליצור טראסט בין כולם.

הדרך הזו עוברת בעיקר דרך עשייה משותפת שמתחילה בתכנון ומתהדקת רק מהוצאה לפועל של קמפיינים ופרוייקטים.

תוך כדי זה, חייבים לבנות מערך מרקטיאלי שידע לדבר באותה שפה, לנשום באותו קצב ולהפוך לגוף שמייצר ביזנס מבלי לאבד את הנשמה של המותג ואת העשתונות של החיים המקצועיים של חברי הצוותים. אין מאתגר מזה.

אלה השלבים:

  1. מחקר שיעזור לי להבין לאן אני נכנס, איך אני נכנס, מה מצפים ממני ומה אני מצפה מהחברה
  2. תכנון שנבנה כמה שיותר bottom up ושיהיה הדגל על הגבעה אליו כולנו הולכים
  3. הוצאה לפועל בשביל להזרים מים בצינורות ולצורך בניית תהליכים

דיסקליימר לפני שצוללים: לא ניהלתי יומן עד שבאתי לכתוב את הכתבה פה. זה אומר שחלק מהשלבים שאני כותב עליהם למטה והזמנים שבהם הם מופעים בתהליך, עודכנו והותאמו לכתבה ועל בסיס הזכרון שלי. אני בטוח שחלק מסויים ממה שכתבתי פה זז קצת על ציר הזמן.

של ווי?

יאללה!

1. מחקר שיעזור לי להבין לאן אני נכנס, איך אני נכנס, מה מצפים ממני ומה אני מצפה מהחברה

היעד בשלב הזה הוא לנתח את הסיטואציה בשלב הכי מוקדם שאפשר.
השלב הזה מתחיל לפני היום הראשון שלכם בעבודה ואמור להסתיים עוד בחודש הראשון בגדול.

 

אם כולנו מסכימים שמובילי שיווק נשחקים מהר יותר מכל חבר אחר ב C-suite, זה אומר שצריך לגשת לדברים קצת אחרת. אגב "מהר יותר" אומר שבסופו של דבר, מובילי שיווק מחליפים\מוחלפים כל 3.5 שנים בממוצע בזמן שהממוצע הכללי ב C-suite הוא 4.9 שנים.

(https://www.linkedin.com/.../why-cmos-burn-out-faster.../)

אז לפני ותוך כדי שהצטרפתי לאלמנטור ניסיתי לעשות את הדברים קצת אחרת ולשלב מתודולוגיה בביולוגיה, למקסס שיטות מרקטיאליות עם תקשורת פנים ארגונית, לעבוד בצורה מובנית אבל להתאים אותה כל הזמן למה שקורה במהלך היום יום והכי חשוב- לעטוף הכל בצורה אמפתית, בגישה אנושית ולנסות להיות "משקיף" כמה שיותר זמן.

ל