logo
Frame 84

עומר בכר,

CEO, Vertic

איך למצוא רעיון לחברה?

2022-08-02

4 דקות קריאה

טסנו להתבודדות בתאילנד ל-5 חודשים על מנת למצוא בעיה (ופתרון) להקים על בסיסה חברה, אבל זה ממש לא הלך בכיוון שתכננו - וטוב שכך!

היינו צוות של שלושה שסגר חברה (רווחית מאוד) די מהר אחרי הקמתה לאחר שלא הרגשנו מחוברים למקום אליו היא הולכת. שקלנו מספר אופציות להמשך המסע ולבסוף החלטנו להקים שוב חברה, אבל הפעם כזו שבאמת תהיה לנו תשוקה אליה.

להחליט לצאת למסע חיפוש רעיון זה החלק הקל, החלק הקשה הוא למצוא בעיה ופתרון. מעולם לא דמיינתי כמה זה הולך להיות מורכב, ולאו דווקא מחוסר בעיות, אלא כי המיינדסט הנדרש על מנת להיכנס למוד של ״ideation”. זה מיינדסט שונה מהצפוי, שלנו אישית היה מאוד מאוד קשה להיכנס אליו לאור חוסר הידיעה לגבי הדרך הנכונה לעשות זאת.

לכן, אחרי חודשיים בהם קראנו כל חומר קיים בנושא, ובחנו מספר בעיות במקביל, הרגשנו שזה פשוט לא זה. החלטנו לעשות צעד קיצוני (כמו שאנחנו תמיד עושים, בעצם). הפעם החלטנו ללכת עם זה עד הסוף, ולייצר בועה ללא הסחות דעת, עם מסגרת מותאמת שנבנה במיוחד עם מטרה אחת - לחזור לארץ אחרי שיש לנו בעיה לפתור, הוכחת היתכנות ואפילו לקוחות משלמים. נשמע יותר מדי? חכו שתראו מה קרה באמת.

היעד: תאילנד

הרציונאל: מחיה זולה וסביבה אידיאלית לעבודה מרחוק. תקופה: עד 6 חודשים, עם הסכמה מראש שאפשר להגדיל ל-9 במידת הצורך.

ברמה האישית - מעולם לא הרגשתי כל כך לחוץ, מהפחד שנחזור לארץ בלי רעיון, בלי חברה ואולי אפילו בלי צוות.

במהלך החודש שנותר לפני הטיסה, אירגנו את כל מה שצריך כדי לאפטם את התהליך —

תכנית עבודה: הכנו מגוון frameworks וחומרים שיעזרו לנו לבצע בריינסטורמינג וניתוח של בעיות — השתמשנו במתודולוגיות חשיבה של חברות מוכרות (לדוגמא Meta), שבעזרתם בנינו תכנית עבודה לשלושת החודשים הקרובים. התכנית כללה בתוכה את כל התהליכים ההכרחיים, וביניהם: ניסוח רשימה של עולמות תוכן שלכולנו יש תשוקה עזה לפתור בהם בעיות, משם תהליך סדור של מיפוי הבעיות הרלוונטיות באותו עולם תוכן (לדוגמה רשימת בעיות לעולם ה-future of work) ומתודולוגיה ללקיחת כל רעיון משלב 1 (נמצא מתאים לנו כצוות) לשלב 4 (הנחות יסוד עברו בהצלחה, נעשו שיחות עם לקוחות פוטנציאליים, וידאנו שיש היתכנות כלכלית וטכנית).

הכנסה מספקת: על מנת להצליח להתקיים בזמן הזה, עבדנו בחברת סטארט אפ כפרילנסרים במשך יומיים בשבוע.

שגרה מדויקת: החלטנו על לו״ז מפורט ומדויק במקביל - כל יום במשך שלושת החודשים הקרובים חולק ל-4 סוגי ״משבצות״: זמן חקירה אישי, זמן חקירה קבוצתי, אימון וזמן אישי, כך שזמן חקירה אישי וזמן חקירה קבוצתי קורים מספר פעמים ביום אחד אחרי השני.

אין הסחות דעת: כדי לא להתעסק בהסחות דעת ולהיות 100% בזה, דאגנו לשירותי ניקיון + ארוחות קבועות במשלוח + וילה במקום שקט וסגור שקרוב לכל מה שאנחנו צריכים.

ואז הגענו לתאילנד

גילינו שלא משנה כמה חשבנו שיהיה זול — זול הרבה יותר, אבל זה כבר נושא לפוסט אחר. כל זה לא משנה, כי הסתבר שהחלק התיאורטי עד כה היה החלק הקל. לא משנה :כמה תיכננו את השגרה ואת תכנית העבודה, הכל פשוט היה מורכב הרבה יותר ממה שיכולנו לצפות. בין הדברים שגילינו:

  • זה מורכב יותר מהצפוי למצוא בעיה שכל הצוות מתחבר אליה — ואם חשבתי שזה יקח שבועיים, זה פתאום לקח הרבה יותר, בין השאר כי אחרי 4 שנים של עבודה איתם, מסתבר ששותפי סולדים קשות מעולמות ה Ecommerce וה AdTech מהם אני מגיע, מה שהקשה על מציאת בעיה שכולנו עם תשוקה אדירה אליה. פעם אחת הגענו לרעיון בעולם בE-com שכולנו הרגשנו שהוא פשוט מדויק והתחלנו לבחון אותו פרקטית עם המון ביקוש מלקוחות, והורדנו אותו מהפרק אחרי שחלק מהצוות החליט שזה פשוט לא עולם תוכן שהוא מוכן להשקיע בו את השנים הקרובות שלו. אחרי כל כך הרבה השקעה- חוזרים להתחלה. אגב, אלו הרגעים שהיו בהם המון קושי, שבדיעבד קירבו בינינו בכמויות, וגרמו לנו להבין שאנחנו בכיוון הנכון – כי הפעם עושים משהו שאנחנו אוהבים.
  • גילינו שלא משנה מה, אין לתהליך הזה ״תכנית מסודרת״. שלא כמו פיתוח פתרון טכנולוגי מסוים, בתהליך שלנו היינו צריכים להיות במיינדסט ״חופשי״, אפילו הייתי אומר ״אומנותי״. סוג של לא לדעת לאן אנחנו הולכים, כדי למצוא את ״הדבר הנכון״. צריך להבין שמרבית הזמן הקרוב פשוט לא הולך להיות פרודקטיבי, כך שהמון פעמים הורגשה חוסר התקדמות שהורידה את המוטיבציה והקשתה מאוד על הצוות, בעיקר מנטלית. דמיינו את התחושה: לשבת חודש שלם בתנאים אידיאלים לכאורה, לחשוב, להתאמץ, אבל שום דבר לא מניב פרי. אין אפילו כיוון לרעיון, שום דבר לא עושה ״קווץ’״ בלב, אפילו לא קצת.
  • אין ודאות. לדעתי, גם אחרי שנה של ideation פשוט אי אפשר לצפות לודאות או לרעיון ״נכון״, אין נוסחאות לזה. אין ״טו דו-ליסט״ שיגרום לרעיון להיות נכון, במיוחד כשפתוחים לזה שרעיון יכול לעבור פיבוט בהמשך. טיפ חשוב ששמענו לא מעט מהסביבה המייעצת היה ללכת עם הלב ולא לחפש ודאות, ולקח לנו המון זמן לקלוט את זה.

 

people with laptop

 

בין הדברים שעשינו כדי להרגיש התקדמות:

  • יצרנו רשימה של עשרות תחומים, מתוכם סיננו את התחומים שמעניינים אותנו ביותר, ותיעדפנו כאלו שיש לנו בהם יתרון יחסי, כולל למידה אינטנסיבית של חומרים על כל תחום שעלה, כדי להרגיש טוב עם הזמן שאנחנו ״שורפים״, ובנוסף ללמוד חומר שאולי יוכיח את עצמו כרלוונטי בעתיד.
  • אני אישית סקרתי בצורה יבשה במו עיני יותר מ-3000 חברות סטארט אפ (באזור ה-150 ביום, על כל אחת למדתי על השוק, המתחרים, הפאונדרים, הבידול ושאר ירקות) על מנת לשאוב השראה ואף לחפש כיוונים לבעיות ועולמות תוכן שמעניינים אותנו, בין היתר יחד עם ניסיון להבין איזה שווקים צומחים היום.
  • העלינו בעיות שאנחנו חווים ביום יום