logo
Targeting the business concept, Businessman touch red arrow dart to the virtual target dartboard, Executive marketing, investment goal and target for business investment concept, mini home.

ים רגב ויונתן מימון ,

Global Marketing Advisor & VP Marketing @ Munch

הטעויות היקרות ביותר שעשינו כמובילי שיווק

2024-04-03

8 דקות קריאה

שיווק לא יעיל בסטארטאפ יכול להוביל די מהיר לסגירה שלו אם מדובר בסטארטאפ בשלבים ראשוניים ולאיבוד שווי גדול אם מדובר בחברה יותר בוגרת.

הסיבה היא שחוסר יעילות שיווקית לא רק מוצצת את המזומנים של החברה, היא גם לרוב לא תדלוור את הביזנס שהשיווק כל כך מחוייב לו.

העניין הוא שב-4 שנים האחרונות, השתנתה התפיסה לחלוטין לא רק בתפקיד של השיווק, אלא באיך שהוא אמור להעשות. אין כבר את הרצון "לצמוח בכל האמצעים" אלא "לצמוח בצורה אפקטיבית ואפילו ריווחית". יעני, מתודולוגיות צריכות להשתנות ומהר.

ותאמינו לנו, היינו שם.

כמה וכמה פעמים. הובלנו מערכי שיווק שהובילו לתוצאות מצויינות ברמת הביזנס וגם יצא לנו לפשל לא מעט עם תזות לא נכונות, מחקרים משובשים והוצאה לפועל לא הכי יעילה.

ים כבר נמצא כ-17 שנים בתפקידי הובלת שיווק בכירים - היתה לו סוכנות של מרקטינג עם עשרות עובדים, הוא היה CMO בסטארטפים קטנים עד לשלב של סקייל ובסטראטאפים גדולים בשלבים של הייפר-גרות'. הוא גם היה קו-פאונדר ו-CMO בסטארטאפ שנמכר לא מזמן.

יונתן עושה שיווק דיגיטלי על מגוון צורותיו כבר 15 שנה, עוד מהימים שהיה צריך להסביר לאנשים מה לעזאזל זה סושיאל. ב-8 השנים האחרונות הפוקוס שלו הוא פרודקט מרקטינג, ופיתוח התחום והדיסיפלינה במקומות כמו וויקס, טיילור ברנדס ואלמנטור. היום הוא מנהל את השיווק בסטארטאפ Munch ומנהל את קהילת הפרודקט מרקטינג בישראל - הפמ״מיה.

מאחורי כל מילה יש הרבה דמעות וטיפות זיעה שנתנו בעשורים האחרים, ככה שהבלוג המשותף הזה הוא חשוף וברובו נכתב מנסיון אישי כשהמטרה כאן היא לעזור לכל פאונדר ומוביל שיווק להימנע מטעויות כמה שניתן על ידי ייעול מערך השיווק, האסטרטגיה שאתם בונים, הטקטיקות שאתם מוציאים לפועל והתרבות הארגונית של מחלקת השיווק שלכם.

 

מה הקטע של שיווק בסטארטאפים?

 

תראו, זה לא פוסט למתחילים אבל רגע חשוב להבין מה העניין בשיווק בסטארטאפ כדי שניהיה מיושרים.

כפאונדרים, בדכ אין לנו זמן וכסף להתעסק בשיווק כי אנחנו עסוקים בבנייה של המוצר, אבל בלי השקעה משמעותית בשיווק (זמן ו\או כסף) לא יהיו לנו מספיק לקוחות כדי להצדיק את המוצר.

יותר מזה, להזריק חשיבה שיווקית מ Day 1 זה יותר ממבורך. בסוף הרי המוצר יפגוש את השוק וכדאי שיהיה מישהו שחושב על השוק הזה בזמן שבונים את המוצר. זה יחסוך לא מעט כסף וסבל לכולם.

בגדול, שיווק מתחלק לשלושה תחומים:

 

  1. ברנד מרקטינג - כאן יש שני תתי-תחומים מרכזיים:

– ברנדינג - כל עולמות המיצוב, מסרים, והמיתוג של המוצר ושל החברה.

– נוכחות - כל מה שמעלה את הנוכחות של המותג, הסנטימנט אליו והרפיוטיישן שלו.

  1. פרודקט מרקטינג - שצריך לעזור לדייק את המסרים והפיצ'רים של המוצר ולהיות הקול של המשתמשים, למנוע נטישה, להגדיל שימושיות ובחברות B2B גם לעזור לצוות המכירות על ידי הכנה של עזרים תומכי מכירה.
  1. דימנד\גרות' מרקטינג - המטרה של התחום הזה היא לייצר פאנל\פייפליין ולהצמיח את המכירות והרווחים. יש כאן שני תתי תחומים עיקריים:

– מאמצים אורגנים - קידום אורגני בגוגל, יצירת תכנים, בניית קהילה וכו.

– מאמצים ממומנים - כל עולמות ה PPC, משפיענים, אפיליאייטס וכו.

ולא נגענו באופרציה שסביב תחום השיווק, הצורך המובנה למדוד הכל, היכולת לייצר קריאייטיבים כמו ווידאויים, באנרים, כתבות ושאר ירקות.

בקיצור, תחום מורכב שכולם תמיד חושבים שהם יודעים אותו מצויין אבל בסופו של דבר, אין הרבה שעושים בו עבודה מושלמת (אין בכלל כאלה) או מצויינת (יש ממש מעט כאלה).

 

יאללה בואו נתחיל.

 

הנה הן לפניכם, הטעויות היקרות ביותר שעשינו ממקום מושבינו כמובילי שיווק, חיצוניים או פנימיים לארגון. אנחנו חושפים אותן כאן כי א. לדבר על כישלונות היום זה לגמרי נורמלי ב. שתדעו לזהות אותן אצלכם לפני שהן קורות ואולי תצליחו להימנע מהן וג. שתדעו שזה ממש בסדר אם גם אתם נפלתם בהן או אפילו בעיצומה של טעות כזו עכשיו.

ידע, ניסיון וביטחון נמדדים ביכולת לזהות את הטעות בזמן, לחתוך הפסדים ולחזור לנקודה האחרונה בה ראינו תוצאה חיובית. משם אפשר לנסות שוב בזהירות עד שרואים ירוק.

 

  1. תבוסתנות תחרותית - מה שעובד למתחרים יעבוד גם לנו

- לא יעיל - לא הכל נוצץ אצל המתחרים למרות שלפעמים זה מאוד נראה ככה. שחררו את הגישה הזו ואת הרעשים שיש אצלכם בחברה לגבי מה המתחרה ההוא השיק או שיפר. אין לזה הרבה ערך. כן צריכים לראות מה קור