logo
energy saving light bulb made with green leaves. Minimal nature concept. Think green. Ecology concept. Environmentally friendly planet. Copy space.

דוד בלסם,

VP Product in Stealth mode company

כלים שיעזרו לכם לייצר מקסימום אימפקט במינימום עלות כשאתם מקימים סטארטאפ

2024-03-27

4 דקות קריאה

מסע של הקמת סטארטאפ הוא שילוב של אתגרים ונצחונות. כל יום מביא איתו סט חדש של אתגרים לפתור, אבל בעזרת יצירתיות וחשיבה אסטרטגית, ניתן לנווט ביניהם (ולשמור על הוצאות מינימליות) בצורה שתהיה מתגמלת ומשמעותית. אני עובד כאיש מוצר ראשון בסטארטאפים בתחילת דרכם כבר יותר מעשר שנים, ובזמן הזה אספתי כלים שעזרו לי למקסם את היעילות של החברה, מבלי לגזול יותר מדי משאבים. צירפתי לכם פה כמה דברים שלמדתי במהלך הדרך בחברות שעבדתי בהן וגם קצת מהמיינדסט שמלווה אותי בעבודה.

 

סט כלים ליעילות

 

נושן (Notion) בתור המרכז של החברה

נושן הוא אחד מהנכסים הכי משמעותיים לסטארטאפ, ויש לו תפקיד פיבוטלי בארגון כמויות גדולות של מידע. זה לא רק כלי לרשימת מטלות - זה הגרעין אליו מתנקז כל המחקר שלנו, החל ממאמרים ועד למחקר מתחרים. המרכוז הזה מאפשר לחבר בין הכל ובכלות לקפוץ בין כל המידע שנשמר. זה גם מפשט חוויות און בורדינג של עובדים חדשים, ועוזר לוודא שכל חלק בסטארטאפ - החל מדרישות מוצריות ועד לניהול פרויקטים -  יימצא באותו מקום. מה שגורם לנושן להפוך לכלי אפילו טוב יותר זו היכולת שלו לעשות אינטגרציה חלקה עם מגוון עצום של כלים אחרים דרך שימוש באינטגרציות שיש להם, כלי חיבור כמו Zapier או כתיבת קוד. זו פלטפורמה מאוד גמישה, והשילוב של הגמישות הזו עם מגוון הטמפלטים שקהילת המשתמשים של נושן מוסיפה על בסיס קבוע, הופך את נושן ל- Go-To-Tool שלנו עבור כמעט כל צורך. 

 

לוגרוקט (LogRocket) - להפוך לחברה שהיא Data-Driven

בעוד שגוגל אנליטיקס היא נקודת פתיחה טובה, במיוחד עבור המחיר שהם גובים (חינם!), לא הצלחתי לקבל שם מענה לכל הצרכים שלי. LogRocket, לעומת זאת, שינה לגמרי את המשחק מבחינתי. הגדרה נכונה של LogRocket תספק עבורכם הכל, החל מפאנלים ועד מפות חום, אנלטיקות ועוד. 

זה כלי שעזר לנו להבין התנהגות של יוזרים, ושיחק חלק מרכזי בתהליכי הדיבאגינג שלנו. עם זאת, השינוי המרכזי שהכלי הזה מביא איתו הוא ההקלטות של המשתמשים. ההקלטות האלו הן הכרחיות בשביל להבין התנהגות של משתמשים בדרכים שמספרים וטבלאות לא יכולות לספק, ומציע הצצה לתוך חווית המשתמש וגם חושף הזדמנויות לאופטימיזציה וטראבלשוטינג.
לוג רוקט הם לא היחידים שעושים את זה, אבל המחיר שלהם בהשוואה למה שהם מציעים, בנוסף לחווית המשתמש שלהם, הופכים אותו למשתלם ביותר. טיפ של אלופים: דברו עם איש מכירות שלהם ותגידו שאתם סטארטאפ קטן בתחילת הדרך, והם יציעו לכם תנאי תשלום טובים יותר. 

 

לשנות את GenAI מבאז וורד לכלי לייעול החברה

עולם ה-GenAI הוא גדול ומתפתח במהירות, אבל מה שנותר יציב עבורי לאורך כל הזמן זה הערך שאני ממשיך לקבל משימוש ב-ChatGPT. בהשקעה מינימלית של 20 דולר בחודש, ChatGPT עשה מהפכה באופרציה של סטארטאפים בכמה חזיתות שונות. הנה שתי דוגמאות פרקטיות לדרך שבה אני משתמש במערכת באופן יום יומי: 

  1. כותב ה-UX Content האישי שלי - אני משתמש בChatGPT ביצירת תכני UX והוא עוזר לי לוודא שאני שומר על שפה אחידה של המותג שלנו. העקביות הזו חשובה מאוד לשמירה על חווית משתמש אחידה בכל חלקי הפלטפורמה שלנו.
  2. המבקר האישי שלי -  ChatGPT משמש עבורי כשותף מדהים למעבר על תכנים או לסיעור מוחות, לאור היכולת שלו לספק תובנות ולהדגיש דברים שפספסתי בברנדינג או בניתוחי דאטה שעשיתי. היכולת שלו לעכל ולנתח דאטה בצורה רחבה הכניסה פרספקטיבה אחרת לתהליכי קבלת ההחלטות שלי, ועזרה לי לשים לב לדברים שפספסתי בדרך. השתמשתי גם בביקורת שלו על מסמכי איפיון מוצר, מחקרי משתמשים ועוד. 

 

כיוון שזו טכנולוגיה שעוד הולכת ומתפתחת, חשוב לגשת לשימוש בכלי GenAI עם עין ביקורתית. יחד עם זאת, היתרונות שהם מביאים לשולחן הם עצומים ושווים מאוד את ההשקעה והלמידה המתמדת. 

 

מיינדסט של צמיחה

 

ניהול זמן: אל תתנו ליומן לנהל אתכם 

בעולם הסטארטאפים, ״זמן שווה כסף״ זו לא סתם אמרה - זו המציאות. הנטייה של היומנים שלנו להפוך לעמוסים מדי עם פגישות ושיחות, יכולה להוביל במהרה לסביבת עבודה ריאקטיבית, שבה מה שיפגע ראשון יהיה זמן לחשיבה אסטרטגית ויצירתיות. לכן, חשוב מאוד להתנגד לתבנית הזו ולהקדיש זמן מכוון לעבודה מרוכזת, מה שנקרא - זמן פוקוס. זה אומר שצריך לשריין לעצמכם בלוקים של זמן שיוקדשו לחשיבה מעמיקה וחדשנות, ולוודא שהזמן הזה לא נדחק הצידה על ידי הדחיפות של המשימות היום-יומיות. ניהול הזמן שלכם בצורה אפקטיבית לא אומר לעשות יותר, אלא להתרכז במה שחשוב, ובמה שחשוב שדווקא אתם אישית תקדמו. 

 

לקנות במקום לבנות: כגישה אסטרטגית 

האינסטינקט לבנות הכל אין-האוס הוא מובן, אבל לעיתים יכול להיות מוטעה. הגישה שלנו תמיד הייתה לקנות לפני שבונים, במיוחד עבור פונקציות שאינן במרכז של המוצר שלנו. האסטרטגיה הזו חסכה לנו אין ספור שעות שאחרת היינו מקדישים לניסיון להמציא מחדש את הגלגל. לדוגמא, על ידי זה ששילבנו מוצר מדף של SSO כמו WorkOS והשתמשנו בשירותי אימייל כמו SendGrid או PostMark, חסכנו זמן בניה עם תוצר שעונה על רוב הצרכים שלנו. עוד דוגמא היא שימוש בכלים חיצוניים כמו Retool או Forest, שאפשרו לנו גם לבנות כלים פנים-ארגוניים במהירות ולהמשיך להתמקד בהצעות הערך שבליבת המוצר שלנו, מבלי לפגוע בצרכים של צוותים אחרים בחברה.

 

אאוטסורסינג זהיר: איזון בין יעי