Frame 82
אליאנה ברבל

אליאנה ברבל,

CEO & CO-founder, אלי הבוטית

למצוא שותפים לסטארטאפ זה יותר קרוב לדייטינג משחשבתם

2022-08-21

4 דקות קריאה

התמונה למטה היא סוף של מסע של שנה וארבעה חודשים - המסע למציאת שותפים לסטארטאפ שלנו. חתמנו על הסכם מייסדים. זו הייתה משימה קשה ומייגעת שלפעמים הביאה אותי לסף ייאוש.

עכשיו שמשימת העל הזו מאחוריי חשבתי לכתוב על הגישה שלי בדרך הזו, כי לדעתי היא שונה קצת מהדרך של חלק מהיזמים האחרים שמחפשים שותפים (וגם למה זה דומה לדייטינג).

בשנה ו-4 ישבו על כיסא הטכנולוג חמישה אנשים שונים עד שהגיעה מורית, שהיד שלה מופיעה בתמונה למעלה. דליה גרצמן חיברה בינינו לפני קצת יותר מחצי שנה וכבר חמישה חודשים שהיא איתנו בדם וביזע. אתם בטח יכולים לדמיין את מפח הנפש כל פעם כשחשבתי שהנה מצאתי את מי שילך איתי ויוביל את הטכנולוגיה, ואז הסתבר שזה לא מתאים, לי או לו. שוב ושוב.

דן, היד השלישית בתמונה, הולך איתי כבר שנה כמנהל המוצר. עם דן עשיתי כאלה טעויות שזה נס שהוא עדיין איתי. ממש למטה תוכלו לקרוא גם את נקודת המבט של דן ומורית על התהליך שעברנו.

הגישה שלי בגיוס שותפים הייתה קצת שונה מדברים שאני רואה אצל אחרים. עכשיו כשאני חושבת על זה, השיטה מאפיינת אותי גם בדייטינג.

אני לא משקיעה ימים בצ'אטים וואצאפים ואז שיחות טלפון - אני קובעת מפגש מאוד מאוד מהר. כי שום דבר לפני פגישה אמיתית לא ינבא את הכימיה בינינו, אז למה לבזבז על זה את הזמן? אותה הגישה היתה לי בחופש שותפים.

גם לא באתי לזה עם "רשימת מכולת" של דרישות. נכון שידעתי פחות או יותר מה הרקע של מי אני רוצה לצרף, אבל זה אף פעם לא היה קשיח מדי. אם מישהו עמד בתנאי סף של חיבור לרעיון, רוח יזמית, נכונות ויכולת ללמוד, הבנה כזו או אחרת בדומיין שלו, ופגישה ראשונית עם כימיה, מיד עברתי לשלב הבא - לקפוץ למים. עם הזמן ראיתי יזמים שמחפשים בפינצטה שותף או שותפה שיתאימו בדיוק בדיוק למה שהם מחפשים. כמו בדייטים - שום דבר מזה לא יעיד על כמה כיף לכם לעבוד יחד, ובעיניי כימיה הרבה יותר חשובה משורה כזו או אחרת בקו"ח. גמישות מחשבתית היא must בהקמת סטארטאפ וזה לא יכול לפסוח על מאמצי הקמת הצוות.

אז מה זה אומר לקפוץ למים?

אלי הבוטית עובדת בסבבים. פעם בחודש נפתח סבב של שבוע ורק במהלך הסבב אלי שולחת התאמות. וכמו שבצבא יש שני מצבים, מלחמה והכנה למלחמה, אז לנו יש שני מצבים: סבב והכנה לסבב הבא. בכל צומת שהייתי צריכה לגייס אנשים, הצעתי את הדבר הבא - עוד חודש מתחיל סבב, רוצה להצטרף אלינו לסבב אחד? בזמן הזה נעבוד יחד, נתכונן לסבב, אני אבחן אותך, אתה תבחן אותי, את המוצר, את צורת העבודה, בסוף החודש הזה נעשה שיחה של יחסינו לאן.

הדרך הזו איפשרה לי להבין באמת מה הסיכויים שלנו לעבוד ביחד, להצליח ביחד. והדרך הזו גם עזרה לחלק מהאנשים להבין שזה לא מתאים להם, שהם בכלל חיפשו משהו אחר. ואיזה מזל לגלות את זה מהר ובזמן.

השיטה הזו גם עזרה לנו כל הזמן להיות בתנועה והתקדמות. כל הזמן היה מישהו שנכנס ותרם למאמץ, גם אם לתקופה קצרה, כדי לבחון את המוצר ואותנו וזה עזר לנו להתקדם. עובדה - רק עכשיו חתמנו על הסכם שותפים, וכבר כמעט 7000 איש ואישה מחפשים אהבה דרך אלי הבוטית.

אם הייתי יוצאת לחיפוש שותפים עם רשימת מכולת של מה בדיוק אני רוצה בהם וכמה שנות ניסיון - אלה בטוח לא היו דן ומורית. ואני אסירת תודה שלא באתי עם רשימת מכולת, כי איזה מזל שאני עם דן ומורית.

(והלוואי שהייתי מצליחה ליישם את הטיפים האלה לחיי הדייטינג שלי)

באמת שהחיים שלי השתנו מרגע שהתקבעה השלישייה הזו שלנו. החיים כמנכ"לית עם צוות של אנשים טובים שמוכנים לקפוץ איתך למים הם פשוט קלים יותר. 

החתימה על ההסכם היתה באמת אחד הרגעים המרגשים שהיו לי (אז שאף אחד לא יגיד לי שאני מפחדת ממחויבות, אה?). אז לקח זמן, המון זמן, אבל משימה אחת הושלמה בהצלחה.

דן קונס

אני לא ידעתי שאני מחפש שותפים למיזם כשדיברתי עם אליאנה לראשונה, אני חיפשתי הרפתקה. אליאנה ואני החלטנו על חודש ניסיון, לראות איך עובדים יחד, כי כמו בזוגיות, רוב האנשים לא עוברים לגור יחד אחרי דייט ראשון.
זו לא הייתה אהבה ממבט ראשון, היה לנו קשה בהתחלה, היו לנו מחלוקות (עדיין לא חסרות לנו), היו כמה רגעים ששקלתי לעזוב (מזל שלא, סבלנות זה כוח על). זו הייתה פעם ראשונה ששנינו יוצאים להרפתקה כזו והושפענו הרבה מהדעות של הסובבים אותנו. אבל למרות כל הקשיים היו לי שתי מסקנות מהעבודה עם אליאנה: 

  • עלינו לכל שיחה עם 0 אגו, קשה כמה שתהיה.
  • אני יכול לצאת לקרב לצידה.

המסקנות האלו עזרו לי להבין למה ההזדמנות שיש פה היא נדירה ומשם הקשר שלנו רק התחזק. השלב הבא זה להכיר את ההורים ;)
כל יום אני שואל את עצמי אם מורית, אני ואליאנה יכולים לצאת יחד להרפתקה הזו. אם אנחנו עומדות אחת לצד השניה אם אנחנו באים עם 0 אגו לכל שיחה. שלא ישתמע שאין לנו קשיים ואין אגו בנינו. כל יום נוספים קשיים חדשים שאף פעם לא התמודדנו איתם בין אם זה בינינו ובין אם זה אנחנו מול הלא נודע. אבל לכל קושי שיבוא, אני יודע שיש לי שותפות שילחמו לצידי בכל קרב.

מורית צונג

אחד הדברים שכל כך מיוחדים בעיני בשותפות שלי עם אליאנה ודן שהיא התחילה בעצם בדיוק כמו שאלי הבוטית התכוונה – דרך חברה. מה שעובד בדייטינג, עובד גם בשותפות. החיבור שהגיע דרך דליה, יצר מבחינתי איתות ששווה לבוא עם ראש פתוח, היה לי ברור שאם דליה ממליצה, זה לא יהיה בזבוז זמן. 

כמו בדייטינג, שותפות מתחילה בכימיה טובה אבל בשביל להתקדם מדייט טוב לזוגיות צריך לעבוד על הקשר, לחוות משברים ולדעת שיהיה אפשר להתגבר עליהם. יש עוד דרך ארוכה לפנינו, אבל אני יודעת שיש לי שותפים מעולים לצעוד איתם.

   -------------

אליאנה היא המייסדת ושותפה במיזם אלי הבוטית, בוטית בטלגרם שמאפשרת למצוא אהבה בתוך המעגלים החברתיים, כמו פעם.

עוד מסעות של יזמים: 

למסע היזמי של דניאל דפני 

למסע היזמי של עומר בכר

למסע היזמי של רותם פרץ

שתפו את הבלוג:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.