money
אייל לוי

אייל לוי,

סמנכ״ל כספים ואופרציה בחברת הסייבר Cycode

מתי כדאי להכניס פונקציית כספים לסטארטאפ?

2022-07-07

3 דקות קריאה

מתי אתם צריכים להכניס פונקציית כספים ואופרציה לסטרטאפ שלכם? אתמול.

הגיע היום וסופסוף החלום הפך למציאות, מצאתם צוות ורעיון טוב ואולי אפילו קיבלתם השקעה ראשונית והקמתם חברה! מהר מאוד תגלו שכדי להפוך את החברה לארגון מתפקד יש המון משימות דחופות שצריכות להיעשות, משימות שכנראה הרבה מהן אתם פוגשים בפעם הראשונה בחייכם; עבודה עם פירמת עו״ד ועם חברת שירותים פיננסים (שכר, חשבונאות וכו׳), אישור תכנית אופציות, חיפוש משרדים, ניהול בנק (תשלומים, שכר), ביטוחים, רכישת ציוד ומחשבים ועוד ועוד.

בעוד שחשבתם שכמייסדים או פונקציות בכירות בארגון תשקיעו את עיקר זמנכם ומרצכם בפיתוח המוצר, בהחלטות גורליות על עתיד החברה, בניית קשר עם לקוחות פוטנציאלים ובגיוס כספים שיאפשר לחברה להמשיך להתקיים, אתם מוצאים את עצמכם נשאבים לאינספור משימות כספים ואופרציה ללא יכולת להתפנות ללב של העבודה אותה באתם לעשות. משימות אלו בהחלט הכי דחופות לחברה, אבל הן לא הכי חשובות.

״לא צריך בכלל לגייס פונקציית כספים עד אחרי סבב גיוס B!״

פונקציית כספים ותפעול בחברות רבות לא תאויש בסבבים הראשונים תחת חשיבה רווחת שצריך להשקיע את כל המשאבים בפיתוח ובמוצר והשאר יגיע בהמשך. זה נכון חלקית. לא כל החברות עובדות באופרציה כ״כ רחבה בקצב כזה מהיר, ולחברות כאלה, אני מסכים, אין צורך בפונקציית כספים ואופרציה יעודית. לרוב החברות האלו עובדות מהבית (אין משרדים), אין ישות פיננסית בחו״ל, אין חלוקת אופציות מחוץ לגבולות הארץ ולרוב העובדים המועסקים שלא מהארץ מועסקים בחוזי פרילנס.

אבל לחברות שכן גדלות בקצב מהיר, שרוצות להתפתח ולזוז מהר - אני ממליץ בחום לחשוב על איוש התפקיד הזה די מהר. יש לזה שני יתרונות בולטים, בטווח המיידי זה יפנה את המייסדים לעבוד על המוצר, על הטכנולוגיה ועל אסטרטגיית ה-go to market הנכונה לו, ובטווח הבינוני זה יכין את התשתית לצמיחה מהירה של הארגון.

המנכ״ל מסתובב ברחבי העיר לחפש משרד

כאמור, בטווח המיידי בשביל לפתח מוצר צריך צוות פיתוח, אבל צריך גם צריך משרד, חיבור לאינטרנט, ציוד. מנכ״ל שראה 20 משרדים וחללים משותפים איבד זמן יקר ובעיקר פוקוס מהמשימות העיקריות שלו. אין סיבה שהוא לא יראה רק 2-3 משרדים מועדפים אחרי סינון ויחליט מתוכם על המועדף.

דוגמא נוספת היא דו״ח תקציב מול ביצוע. ניהול תקציב זוהי משימה שגוזלת זמן רב, מנהל כספים ואופרציה ידע לנתח את הדו״ח ולתת למנכ״ל את המידע הרלוונטי לתפעול השוטף ולדיווח למשקיעים.

אדם עם הרקע הפיננסי והתפעולי הנכון מגיע עם ידע ומתודות עבודה שיכולות לקצר תהליכים ולמנוע טעויות אשר עלולות לעלות ביוקר בהמשך, למשל בבניית תכנית אופציות שתהיה אטרקטיבית לעובדים אבל תדע לשמר כמות אופציות להמשך הגדילה, בניהול התשלומים מול ספקי חו״ל כך שהחברה לא תחרוג ממסגרות או בניהול ההתחייבויות החוזיות.

מכירות לארה״ב מתעכבות בגלל קשיים בירוקרטיים 

בטווח הבינוני, יש פרויקטים גדולים שהם קריטיים להצלחת החברה וצריך להתחיל אותם בהקדם ע״מ לאפשר צמיחה מהירה.

במידה והחלטתם לגייס את איש המכירות הראשון בארה״ב, החברה תצטרך להקים ישות אמריקאית. תהליך זה כולל שלבים רבים (אישורי בורד, רישום ב-State, הקמת חשבון בנק אמריקאי וכו׳) ולכן יש להתחיל אותו מוקדם. כשהזמן הנכון מגיע, למייסדים לרוב אין קשב לזה, והפוקוס לא מוכוון לשם, מה שמעכב את תהליך המכירה, ומהווה מעצור לחברות רבות שרוצות להתחיל למכור לשוק האמריקאי.

בנוסף החשיבות של סטנדרטים של נאותות (Compliance) כמו SOC2 או ISO קיבלו חשיבות רבה בשנים האחרונות ויש לא מעט לקוחות שעל זה יפילו את העסקה. לא היינו רוצים לקדם את כל תהליך המכירה המייגע כדי להגיע לשלב הסיום וליפול בגלל שאין לנו SOC2. גם כאן, זה פרויקט שכולל המון התעסקות ודורש זמן מראש לקבלת הCertificate ונכון יהיה שמי שינהל את זה יהיה פונקציית הכספים והאופרציה.

לסיכום, הזמן של הצוות המייסד ובמיוחד של המנכ״ל בשלבים הראשונים של החברה הוא קריטי, והזמן הוא המשאב הכי יקר שיש לו. אופי המשימות התפעוליות והפיננסיות הוא כזה שדורש התייחסות מיידית ויוצר דחיפות שמסיטה את הפוקוס וגורמת למנכ״ל ולצוות המייסד לטבוע במשימות ולעשות טעויות יקרות. אני מאמין שהערך של פונקציית כספים ואופרציה להשבת הפוקוס היא קריטית, וזוהי השקעה שמחזירה את עצמה ומשפיעה באופן ישיר על השורה התחתונה של ההצלחה של החברה.

-----------------

אייל לוי הוא סמנכ״ל כספים ואופרציה בחברת הסייבר Cycode

שתפו את הבלוג:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email

עוד תוכן בנושא:

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.