122: סדרת IPO 01 - מה כדאי לדעת על תהליך ההנפקה?

July 13th, 2021

האזינו דרך:

ביוני 2021 מאנדיי הפכה לחברה ציבורית, ורגע הצלצול בפעמון של נאסד״ק (שהוא למעשה כפתור באייפד, אבל זאת כבר שיחה אחרת) חתם מסע ארוך שבמהלכו צברנו כחברה הרבה מאוד ידע שאנחנו רוצים להעביר הלאה לטובת כל יזם ויזמת בישראל שינפיקו חברה יום אחד.

אז הפרק השבוע הוא הראשון מתוך סדרה של פרקים שיתמקדו בהנפקה, ובו ליאור קרנכל מדברת עם רועי מן וערן זינמן, המייסדים והמנכ״לים של מאנדיי.קום, על הדברים הכי בסיסיים שחשבנו שצריך לדעת על הנפקה לפני שנכנסים לתהליך. הם מדברים על תהליך ההנפקה בהיי-לבל, ועונים על שאלות כמו – למה הנפקה? למה דווקא עכשיו? איך זה משפיע על החברה? והאם יש דברים שכדאי לעשות לפני שהופכים מחברה פרטית לחברה ציבורית?

אחת הסיבות שהסדרה הזו מאוד מרגשת עבורנו היא שהמידע שנחלוק איתכם בפרקים הקרובים לא היה נגיש עבורנו כשהתחלנו להתכונן להנפקה, בטח שלא בעברית, וזו זכות ממש גדולה להביא אותו כאן היום. אז בין אם אתם עובדים בחברה שעומדת לצאת להנפקה ורוצים ללמוד על התהליך, פאונדרים שחושבים על הנפקה בעתיד או פשוט מתעניינים בתהליך שעברנו – הפרק הזה הוא בשבילכם.

ציר הזמן של תהליך ההנפקה

שלבי ההנפקה הם חלקי מרכזי בהבנת התהליך – כל אחד מהם הוא ארוך ומשמעותי בפני עצמו, וחשוב להכיר אותם:

בחירת החתמים – התהליך של בחירת הבנק שיוביל את ההנפקה. בשלב הזה אנחנו בוחרים שני בנקים שיובילו את התהליך, אלו בעצם החתמים, כשהבנק המוביל נקרא Lead Left, והבנק השני נקרא Lead Right. השלב הזה מסתיים בבייקאוף, שזה יום שבו כל הבנקים שמתמודדים על ההובלה מציגים לנו את החברה כמו שהם תופסים אותה, וזה הזמן שלנו לבחון מי אנחנו חושבים שמבין אותנו הכי טוב.

פגישת Org – תהליך ההנפקה מתחיל עם השחקנים הבאים – שני משרדי עורכי דין, הבנקים, ורואי החשבון. הפגישה הזו היא המקום שבו הם לומדים להכיר את החברה, והיא דורשת הרבה הכנה לפני. כל ההנהלה מעורבת בפגישה הזו, שהמטרה שלה להציג את החברה בפני החתמים – אנחנו רוצים ללמד אותם את כל מה שהם צריכים לדעת עלינו. 

כתיבת התשקיף – התשקיף (F1) הוא מסמך הכולל בערך 200 עמודים שמגדירים את הOffering שלנו (הצעה של ניירות ערך). זה מסמך חשוב, שדורש שעות ארוכות של עבודה עם 40 אנשים שונים כדי לנסח ולדייק אותו.

TTW – ׳בודקים את המים׳ – סדרת פגישות עם משקיעים שיקבעו את הטון של מערכת היחסים העתידית שלך איתם, ועוזרת לבנקאים שאתה עובד איתם לאמוד את העניין של המשקיעים בחברה. אחרי שכתבנו טיוטה ראשונה של התשקיף ושלחנו לרשות לניירות ערך, אנחנו רוצים לוודא שהקו הסיפורי עובד מול משקיעים. אנחנו יוצרים מצגת מהשלד של הסיפור כמו שהוא מסופר בתשקיף, ומציגים אותו למשקיעים במטרה לקבל עליו פידבקים. לאחר מכן המשקיע מעביר לחתם את הפידבק שלו, ואנחנו משתמשים בו כדי לשפר את המצגת והתשקיף שלנו.

בחירת הסינדיקט – השלב שבו אתה בוחר את שני הבנקים האחרים אשר ילוו את תהליך ההנפקה, ומגדיר את מודל הפיצויים (compensation) שלהם. החתמים שבחרנו בשלב הראשון נקראים ה-active book runners, ובשלב הזה אנחנו בוחרים את ה-passive book runners, ואת ה-core mangers. 

אנליסט דיי – זהו יום שבו כלל האנליסטים שסוקרים את החברה שלך, שומעים אותך מסביר במילים שלך על החברה. בשלב הזה, המצגת שלך כבר נבדקה על משקיעים ב-TTW, אבל לא ברמת עומק כזו. זהו שלב חשוב כיוון שהאנליסטים הם אלו שיסקרו את החברה גם לאחר ההנפקה. 

פליפ – השלב שבו התשקיף, אחרי שאושר ע״י הרשות לניירות ערך, נהיה ציבורי. מאותו הרגע החברה מחויבת לצאת לרואדשואו תוך 14 ימים, כדי לוודא שהמידע שהוצג בתשקיף יהיה מהימן ורלוונטי גם ביום ההנפקה. 

רואדשואו – שבועיים של פגישות עם משקיעים נוספים. הפעם, כבר הוגדר טווח מחירים למניות שלך, ובכל יום מגיעות עוד בקשות לקנייה – כך למעשה הרואדשואו הוא השלב שבו לומדים את הביקוש למניה, ובונים את ה-book  (ההחלטה על כמה להקצות לכל משקיע ולאיזה משקיעים). 

Pricing וסגירת הספר – קבלת החלטה על  איזה משקיעים מקבלים איזה סכום, ועל מחיר המניה שהחברה תנפיק בה. 

יום ההנפקה – היום בו החברה מתחילה להיסחר.

 

122: IPO 01 - What should you know about the IPO process?

In June 2021 monday.com became a public company, and the bell ringing ceremony at nasdaq (even if the bell itself was actually a button you press on an ipad) was the end of long journey, during which we accumulated a lot of knowledge, that we now want to pass on to any founder who might IPO some day.

This week’s episode is the first in a series of episodes which will focus on the IPO process. Lior Krengel talks to Roy Mann and Eran Zinman, monday.com’s Founders & CEOs, about the basic things we think you should know before going into an IPO process. They do a high level overview of the process, and answer questions like – Why go public? Why now? How does this affect the company? And are there things you should take care of before going public?

This series of episodes is especially exciting for us because the information we will share with you in the upcoming episodes was not accessible for us when we first started preparing for the IPO – so this is a huge privilege for us to make this information accessible to all. Whether you’re an employee of a company that is about to go public and want to learn more about the process, a founder that is thinking about doing an IPO in the future, or just interested in hearing about our experience – this episode is for you.

IPO process timeline

The steps of the IPO process are an essential part – Each step here is a long, meaningful one, and it’s important you’ll know them:

Bank selection – The process of picking your lead bank/s.

Org meeting – The IPO process kicks off with all the players: two law firms, the banks, and the accountants. This is where they learn about the company, and we had a lot to prepare for this day.

Writing F1/S1 – Writing the prospectus – about 200 pages that define your offering. It’s an important document, and you’ll spend hours on end working with 40 different people to get it right.

TTW – Testing the waters (ttw1, ttw2) is a meeting with investors that will set the tone for your future relationship with them and help bankers gauge interest.

Syndicate – The stage you pick the other banks that will accompany you in the process and define their compensation model.

Analyst day – When all the analysts that cover your company get to hear you explain in your own words about the company. At this point, your deck is battel tested from the TTW, but here more depth is needed. This is an important stage as those analysts will cover the company post the IPO.

Roadshow – Two weeks of meeting more investors. This time a price range was already set for your shares, and you start seeing orders get in every day – the roadshow is the process of getting actual orders to build the book.

Pricing and closing the book – Deciding which investor gets how much, and deciding on the share price the company will IPO at.

IPO Day – When the stock starts trading.

המלצות לעוד פרקים

אנחנו מדברים על הסיבות מאחורי ההחלטה לערב את כל העובדים בתהליך ההנפקה. אורחים: אושרת בנימין, VP HR, ואוריאל וייס, VP Operation במאנדיי.קום עוד מידע >>

אנחנו מדברים על הדרך הטובה ביותר לגרום למשתמשים להמשיך ולהשתמש במוצר שלנו – יצירת הרגל. אורחות: מיכל לופו, Group Product Manager, וסתיו לוי, Product Manager במאנדיי. עוד מידע >>