122: סדרת IPO 01 - מה כדאי לדעת על תהליך ההנפקה?

האזינו דרך האפליקציה האהובה עליכם ולחצו "Follow" או "Subscribe"

ביוני 2021 מאנדיי הפכה לחברה ציבורית, ורגע הצלצול בפעמון של נאסד״ק (שהוא למעשה כפתור באייפד, אבל זאת כבר שיחה אחרת) חתם מסע ארוך שבמהלכו צברנו כחברה הרבה מאוד ידע שאנחנו רוצים להעביר הלאה לטובת כל יזם ויזמת בישראל שינפיקו חברה יום אחד.

אז הפרק השבוע הוא הראשון מתוך סדרה של פרקים שיתמקדו בהנפקה, ובו ליאור קרנכל מדברת עם רועי מן וערן זינמן, המייסדים והמנכ״לים של מאנדיי.קום, על הדברים הכי בסיסיים שחשבנו שצריך לדעת על הנפקה לפני שנכנסים לתהליך. הם מדברים על תהליך ההנפקה בהיי-לבל, ועונים על שאלות כמו – למה הנפקה? למה דווקא עכשיו? איך זה משפיע על החברה? והאם יש דברים שכדאי לעשות לפני שהופכים מחברה פרטית לחברה ציבורית?

אחת הסיבות שהסדרה הזו מאוד מרגשת עבורנו היא שהמידע שנחלוק איתכם בפרקים הקרובים לא היה נגיש עבורנו כשהתחלנו להתכונן להנפקה, בטח שלא בעברית, וזו זכות ממש גדולה להביא אותו כאן היום. אז בין אם אתם עובדים בחברה שעומדת לצאת להנפקה ורוצים ללמוד על התהליך, פאונדרים שחושבים על הנפקה בעתיד או פשוט מתעניינים בתהליך שעברנו – הפרק הזה הוא בשבילכם.

ציר הזמן של תהליך ההנפקה

שלבי ההנפקה הם חלקי מרכזי בהבנת התהליך – כל אחד מהם הוא ארוך ומשמעותי בפני עצמו, וחשוב להכיר אותם:

בחירת החתמים – התהליך של בחירת הבנק שיוביל את ההנפקה. בשלב הזה אנחנו בוחרים שני בנקים שיובילו את התהליך, אלו בעצם החתמים, כשהבנק המוביל נקרא Lead Left, והבנק השני נקרא Lead Right. השלב הזה מסתיים בבייקאוף, שזה יום שבו כל הבנקים שמתמודדים על ההובלה מציגים לנו את החברה כמו שהם תופסים אותה, וזה הזמן שלנו לבחון מי אנחנו חושבים שמבין אותנו הכי טוב.

פגישת Org – תהליך ההנפקה מתחיל עם השחקנים הבאים – שני משרדי עורכי דין, הבנקים, ורואי החשבון. הפגישה הזו היא המקום שבו הם לומדים להכיר את החברה, והיא דורשת הרבה הכנה לפני. כל ההנהלה מעורבת בפגישה הזו, שהמטרה שלה להציג את החברה בפני החתמים – אנחנו רוצים ללמד אותם את כל מה שהם צריכים לדעת עלינו. 

כתיבת התשקיף – התשקיף (F1) הוא מסמך הכולל בערך 200 עמודים שמגדירים את הOffering שלנו (הצעה של ניירות ערך). זה מסמך חשוב, שדורש שעות ארוכות של עבודה עם 40 אנשים שונים כדי לנסח ולדייק אותו.

TTW – ׳בודקים את המים׳ – סדרת פגישות עם משקיעים שיקבעו את הטון של מערכת היחסים העתידית שלך איתם, ועוזרת לבנקאים שאתה עובד איתם לאמוד את העניין של המשקיעים בחברה. אחרי שכתבנו טיוטה ראשונה של התשקיף ושלחנו לרשות לניירות ערך, אנחנו רוצים לוודא שהקו הסיפורי עובד מול משקיעים. אנחנו יוצרים מצגת מהשלד של הסיפור כמו שהוא מסופר בתשקיף, ומציגים אותו למשקיעים במטרה לקבל עליו פידבקים. לאחר מכן המשקיע מעביר לחתם את הפידבק שלו, ואנחנו משתמשים בו כדי לשפר את המצגת והתשקיף שלנו.

בחירת הסינדיקט – השלב שבו אתה בוחר את שני הבנקים האחרים אשר ילוו את תהליך ההנפקה, ומגדיר את מודל הפיצויים (compensation) שלהם. החתמים שבחרנו בשלב הראשון נקראים ה-active book runners, ובשלב הזה אנחנו בוחרים את ה-passive book runners, ואת ה-core mangers. 

אנליסט דיי – זהו יום שבו כלל האנליסטים שסוקרים את החברה שלך, שומעים אותך מסביר במילים שלך על החברה. בשלב הזה, המצגת שלך כבר נבדקה על משקיעים ב-TTW, אבל לא ברמת עומק כזו. זהו שלב חשוב כיוון שהאנליסטים הם אלו שיסקרו את החברה גם לאחר ההנפקה. 

פליפ – השלב שבו התשקיף, אחרי שאושר ע״י הרשות לניירות ערך, נהיה ציבורי. מאותו הרגע החברה מחויבת לצאת לרואדשואו תוך 14 ימים, כדי לוודא שהמידע שהוצג בתשקיף יהיה מהימן ורלוונטי גם ביום ההנפקה. 

רואדשואו – שבועיים של פגישות עם משקיעים נוספים. הפעם, כבר הוגדר טווח מחירים למניות שלך, ובכל יום מגיעות עוד בקשות לקנייה – כך למעשה הרואדשואו הוא השלב שבו לומדים את הביקוש למניה, ובונים את ה-book  (ההחלטה על כמה להקצות לכל משקיע ולאיזה משקיעים). 

Pricing וסגירת הספר – קבלת החלטה על  איזה משקיעים מקבלים איזה סכום, ועל מחיר המניה שהחברה תנפיק בה. 

יום ההנפקה – היום בו החברה מתחילה להיסחר.

 

עוד פרקים בנושא:

אנחנו מדברים עם נדיר יזרעאל ויבגני דיברוב, מייסדי ארמיס, על ההחלטה למכור את רוב מניות החברה לקרן אינסייט עוד מידע >>

אנחנו מדברים עם יוני לוין, R&D Tech Lead במאנדיי, ועל השיעורים שלמד מהמסע שלו כיזם שהתחיל בצמיחה מהירה והבטחה גדולה ובכל זאת הסתיים בסגירת החברה עוד מידע >>

השבוע בסדרת אלטרנטיב אנחנו מדברים עם בועז כץ, מייסד שותף וסמנכ״ל דאטה בביזאבו, על ארבעת הפיבוטים שהיו חלק מהמסע היזמי של ביזאבו. עוד מידע >>

אנחנו מדברים עם אסף רפפורט, שהיה מייסד שותף ומנכ״ל אדאלום, על המכירה של החברה למייקרוסופט ב320 מיליון דולר תוך שנתיים וחצי מיום הקמתה עוד מידע >>

אנחנו מדברים על הסיבות שהובילו אותנו להקמת קליניקה לייעוץ פסיכולוגי בתוך מאנדיי. אורחות: ד״ר טל נצר ומיה הכהן ג׳יקובס, מייסדות EQL עוד מידע >>

אנחנו מדברים על יום ההנפקה עצמו, ומסכמים את החיים בתור חברה ציבורית 168 ימים אחרי ההנפקה. אורחים: ערן זינמן ורועי מן, מנכ״לים ומייסדי מאנדיי.קום, ואלירן גלזר,CFO במאנדיי. עוד מידע >>

בפרק השישי של סדרת ההנפקה שלנו, אנחנו מביאים תובנות עיקריות מהשלבים האחרונים של תהליך ההנפקה – הרואדשואו, קביעת השווי ובחירת המשקיעים. אורחים: ערן זינמן ורועי מן, מנכ״לים ושותפים מייסדים ואלירן גלזר, CFO במאנדיי עוד מידע >>

הניוזלטר שלנו

הירשמו וקבלו עדכונים על פרקים חדשים, כתבות, אירועים ועוד הפתעות!

רוצים לקחת חלק בשיתוף ידע?

אם גם אתם רוצים להצטרף למשימה שלנו להעשיר את האקוסיסטם בידע ותובנות, אם אתם רוצים לשאול אותנו משהו, אם אתם מרגישים שיש משהו שעזר לכם וכולם צריכים לדעת, נשמח לשמוע.