דקות קריאה

5

״השאלות שאני שואל יזם או יזמת מתעסקות בעיקר בטכנולוגיה, מחסומי כניסה, גודל שוק וחוזקת הצוות.״

אחת לשבועיים אנחנו מארחים בקהילה שלנו אנשים מובילים מתעשיית ההיי-טק הישראלית, למשך יום שלם בו חברי הקהילה מוזמנים לשאול אותם מה שירצו - ולקבל תשובה ישירה. בכל פינה כזו מוחלפת כמות ידע אדירה, ולכן החלטנו להפוך אותה לבלוג שבו נציג את השאלות והתשובות הטובות ביותר.

השבוע אתם מוזמנים לקרוא את התשובות של דובי פרנסס, יזם פינטק ושותף מייסד של Group 11 - קרן הון סיכון שבסיסה בלוס אנג׳לס. דובי השקיע מעל 500 מיליון דולר בכמה מחברות הטכנולוגיה הפיננסית הבולטות של עמק הסיליקון, ביניהן Next Insurance, Papaya Global, Addepar, Tipalti. בנוסף, הוא מכהן בדירקטוריון של חברות רבות, בין היתר  Sunbit, EquityBee, Lili, Venn . לפני כן, דובי עבד במשך כמעט עשור בענף השירותים הפיננסים והיה סגן הנשיא בבנק הפרטי של דויטשה בנק AG. 

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס

דובי פרנסס

-שותף מייסד ב Group 11

היי דובי, האם יצא לך להשקיע ביזם בודד ומה דעתך על הקמת סטארטאפ עם יזם בודד?

יצא לי להשקיע ביזמות ויזמים, שרובם צמדים בעלי רקע אופרטיבי ורקע טכני. השקעתי גם ביזמים ויזמות בודדים אבל ההעדפה שלי היא תמיד להשקיע בצוותים. 

 

מה דעתך לגבי מגבלות בירוקרטיות בפינטק?

יש המון מגבלות שהרגולטורים שמים על מוסדות פיננסיים בין אם הם דיגיטליים או לא. אין הרבה מה לעשות עם זה כרגע ועם הזמן זה ישתנה אבל כרגע זה מהווה גם מעין מחסום כניסה ככה שזה לאו דווקא רע. 

 

איך הגעת לתחום ומעמדך בו כיום? מה היית ממליץ לצעירים שהיו רוצים להשתלב בתחום ההון סיכון בעתיד?

דבר ראשון, לרוץ מהר. הגעתי לתחום די במקרה - ניתן למצוא על זה כמה וכמה כתבות. מה שהביא אותי למעמדי כיום זה ביצועים טובים, עין חדה, והרבה עבודה קשה מול החברות. מה שהייתי אומר לאנשים שרוצים להשתלב בתחום זה לקבל ניסיון אופרטיבי לפני קרנות הון סיכון. בנוסף,  אני חושב שכדי להשתלב בהון סיכון צריך להשתלב בחברה שבשאיפה הופכת ליוניקורן בתפקיד אופרטיבי. אם אפשר, אולי גם הייתי עושה תואר שני. 

GROUP 11 אוהבת להשקיע במיזמים בשלב ה-SEED ו-POST-SEED, מה היית רוצה לראות ממיזם שנמצא בשלב ה-POST SEED? על מה יש לשים דגש?

הגבולות של Seed ו-Post seed התערערו לחלוטין, כמו גם הוליואציות וסכומי הסיבובים, ולכן קשה לתת תשובה אחידה. אם אתה Post seed ומייצר הכנסות, אני אשפוט אותך לפי ההכנסות ואסתכל על Market coms. אם אתה Post seed אבל בלי הכנסות, אני אסתכל על המוצר, איך הוא נראה ואיך לקוחות מגיבים אליו כרגע. 

 

איך אתה בוחן סטארטאפ ומה הקריטריונים שלך להשקעה?

כשאני מגיע לבחון השקעה, יש לנו בקרן תזה מאוד מסודרת, ואני שואלת את השאלות לפיה. השאלות שאני שואל יזם או יזמת מתעסקות בעיקר בטכנולוגיה, מחסומי כניסה, גודל שוק וחוזקת הצוות וכו׳. 

 

שאלה לגבי האופן שבו אתה בוחר את השותפים העסקיים/ ההשקעות שלך. אני יודעת שנהוג לדבר על מצגות, שקפים, רעיון נתונים ותזרימים. אבל איזה משקל יש לאלמנט האישיותי בעיניך בבחירת השקעה? האם יש תכונות אופי מסוימות, ערכים מסוימים שאתה מחפש בפרטנרים העסקיים שלך?

אין נוסחה מנצחת לאיך יזם או יזמת צריכים לפעול. אני נהנה לעבוד עם אנשים שהם טובים, שעובדים קשה, ומאמינים בדרך שלהם, ואני מחפש אנשים שאני יכול לחיות איתם מערכת יחסים ארוכת טווח. בסוף זו מערכת יחסים שיכולה להימשך 10-20 שנים.

:עוד שיחות עם יזמים

דב מורן
עברית

6 דקות קריאה

August 2021
עברית
6 דקות קריאה
August 2021

״בשותף טוב אתה לא מחפש את העתק שלך. להפך – אתה מחפש מישהו שישלים אותך

נועה מץ
עברית

4 דקות קריאה

August 2021
עברית
4 דקות קריאה
August 2021

״שותפות זה כמו זוגיות – בדרך כלל לא מתחתנים עם בן הזוג הראשון שלנו״

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס