דקות קריאה

4

״אנשים שמצליחים הם לא שונים ממכם - הם אנשים רגילים שנכשלו יותר והתעקשו יותר

כל שבוע אנחנו שולחים את אותה רשימת שאלות ליזמים שונים מחברות בכל הגדלים. בכל שבוע אנו מקבלים תשובות חדשות, תובנות, נקודות מבט וטיפים כיצד כולנו יכולים לשנות או לשפר מעט הרגלים קטנים וגדולים בחיים שלנו.

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס

נטע שרייבר גמליאל

מייסדת שותפה, SafeUP

נטע היא אמא של ירדן ושל השיצו שלה, לאקי, ובת הזוג של לירון. במקור היא ירושלמית, היום גרה במושב שדה חמד ומייסדת שותפה של SafeUp.

SafeUp היא אפליקציה אשר בונה רשת של סולידריות נשים, במסגרתה נשים מלוות אחת את השניה בזמן אמת בכל תחומי החיים כדי לייצר עבורן מציאות בטוחה יותר. כיום החברה נמצאת בתהליכי התרחבות לני ויורק.

איך התחילה הדרך היזמית שלך?

אני חושבת שיזמות תמיד הייתה חלק מהאופי שלי, פשוט לא ידעתי להגדיר אותה. הדרך היזמית שלי התחילה באוניברסיטה כשישבתי עם חברה והתחלנו לחשוב מה אנחנו יכולים לעשות יחד בעולמות הביזנס. כבר היו לנו כל מיני יוזמות קטנות שעבדו לא רק כמו מכירות בגדים יד שנייה או ארגון מסיבות, וזו הייתה ההתחלה של הסטארטאפ הקודם שלי שנקרא bookit והיה אפליקציה שחיברה בין ספקיות ללקוחות בתחומי לייף-סטייל נשיים. 

התחלנו אותו בלי שידענו הרבה, ומהר מאוד התחלנו לקרוא ולדבר עם אנשים, וגיליתי עולם - גיליתי שיש מתודולוגיות ושיזמות זה דבר שאפשר ללמוד, ואז קרו שני דברים. הראשון, הוא שהתאהבתי והבנתי שזה המקום שלי בעולם, והשני היה שהבנתי שאני לא פותרת בעיה שמספיק מעניינת אותי. בתור מישהי שמה שמניע אותה זה הצד החברתי, זה לא היה אפשרי מבחינתי להצליח כשאני מנסה לפתור בעיה שלא באה מהלב שלי, והחלטתי שהדבר הבא שאעשה יגיע מעומק הכאב שלי.

איפשהו באמצא התהליך הזה התחלתי לחשוב על SafeUp אבל לא ידעתי אם יש פה מודל עסקי, וכשסגרתי את bookit וחיפשתי את הדבר הבא מצאתי את השותף שלי, טל זוהר, שרצה לפתור את אותה הבעיה.  

איזו עצה היית נותנת לעצמך כשהתחלת? מאיזו עצה היית מתעלמת?

וואו, היו לא מעט עצות שהתעלמתי מהן, כי אם הייתי מקשיבה לכל העצות שנתנו לי בהתחלה אז לא היה היום SafeUp. הרבה אנשים חכמים ומובילים בתעשיה אמרו לנו שאנחנו מבזבזים את הזמן שלנו, שאף אחד לא מוריד אפליקציות, שאי אפשר לעשות B2C מישראל, שאין לזה ערך כלכלי ועוד הרבה מאוד.

איזו עצה הייתי נותנת לעצמי? תהיי גאה ובטוחה בעצמך. אני אדם עם הרבה ביטחון, ולמרות זאת בכל שלב בדרך היזמית שלי ליווה אותי, וכנראה עדיין  מלווה, הרבה חוסר ביטחון. שמתי לעצמי הרבה מחסומים, כמו למשל שאמרתי שאין מצב שאני יכולה להוביל אותנו לחו״ל כי האנגלית שלי לא מספיק טובה, או שאני לא יכולה להיות מנכ״לית כי אין לי ניסיון ניהולי. אלו היו המון  מחסומים שאם הייתי מורידה מראש הייתי יכולה להתקדם הרבה יותר מהר, וזו העצה המרכזית שאני מנסה לתת ליזמות ויזמים שנמצאים בתחילת הדרך שלכם. זה הכל התעקשות, התמדה ונחישות. אנשים שמצליחים הם לא שונים ממכם - הם אנשים רגילים שנכשלו יותר והתעקשו יותר.

מה התוכן (ספר / פודקאסט / Ted Talk) המועדף עליך או שהכי השפיע על חייך?

מה שפתח לי את הראש ברמות בתחילת הדרך, עוד כשחשבתי שיזמות קשורה רק לטק, היה הפודקאסט פופקורן של ליאור פרנקל. אני חושבת שמבחינת פתיחת הראש לאנשים שמחפשים את עצמם זה מדהים.

גם הספר Growth Mindset של Carol Dweck היה מאוד משמעותי עבורי. היא מדברת בספר על המוח המתפתח לעומת המוח המקובע - המוח המקובע מגדיר את הדברים שהוא מוכשר בהם ופועל בהם, והמוח המתפתח אומר שהוא יכול ללמוד הכל אם הוא רק ינסה. כל אחד מאיתנו נמצא על הסקאלה ביניהם בכל מיני נקודות בחיים שלנו, ואני חושבת שאחד הדברים שהכי עוזרים לשחרר מהקיבעון זה לעזור לאנשים אחרים. רק כרואים מישהו אחר תקוע ומבין שמה שתוקע אותו זה דפוס החשיבה שלו, אפשר לראות את זה גם בעצמנו.

מהי ההשקעה הכי בעלת הערך (מבחינת זמן, כסף, אנרגיה וכו') שביצעת אי פעם?

במיזם הראשון שלי השקעתי את כל החסכונות מהחתונה, וזה לא צלח. זה היה כבד, כי היינו זוג סטודנטים שהתחתן והיינו צריכים את הכסף, אבל בו זמנית זו בסוף הייתה המתנה הכי גדולה שנתתי לעצמי כי זה היה בית ספר מטורף. אין כמו ללמוד על ידי עשייה, ולכן כשמישהו אומר לי ׳אני מתכנן את הרעיון הזה כבר שלוש שנים׳ אני תמיד אומרת  - תעשו. גם אם זה אומר להשקיע זמן וכסף, להמשיך לתכנן לא בהכרח יהפוך אתכם למוכנים יותר.

ההשקעה השניה החשובה שעשיתי היא הזמן שהשקעתי בלדבר עם אנשים - וזה נכון עד היום. לשבת לקפה עם אנשים, להכיר ולדבר עם עוד אנשים חדשים, זה כל כך חשוב ובין הכלים שהכי עזרו לי.

מה הכלי הכי חשוב בעינייך ליזמים?

אז בהמשך ישיר לתשובה הקודמת שלי, לדעתי נטוורק ופגישות קפה הן הכלי הכי חשוב. כשאתה יזם, אין שום דבר שאתה יכול לעשות שאף אחד לא עשה לפנייך. אז למצוא מישהו שעשה משהו דומה ואפשר ללמוד ממנו זה אחד הדברים שאני הכי ממליצה עליהם. מבחינתי, נטוורק זה כלי שאפשר תמיד להמשיך לבנות.

מה מניע אותך בימים טובים ובימים קשים?

מה שמניע אותי בימים הקשים, וגם בימים הטובים, זו המטרה שלנו. אני מנסה לפתור בעיה שהיא שלי אבל גם של כל כך הרבה נשים, והיא מגיעה מכאב אישי עמוק. כל כותרת בעיתון מפעילה אותי, וזה שאנחנו כבר עכשיו מייצרות המון ערך ועוזרות למלא נשים - אנחנו פשוט חייבות להצליח. וזה מניע אותי כל פעם שקשה. 

מה עוד את אוהבת לעשות, מלבד ניהול החברה שלך?

אני אוהבת מאוד לטייל בעולם, ובכלל אני מאוד אדם של טבע ומשפחה ואנחנו נוסעים לקמפינג פעם בחודש. אני גם אוהבת מאוד את הים ואם יוצא לי לעבור שבוע בלי להיות בים אני מתחילה לא לנשום טוב.

מה היה הרגע הכי מאתגר במסע היזמות שלך?

הגיוס של הסיבוב הנוכחי. אנחנו נמצאים היום אחרי גיוס סיד של שלושה וחצי מיליון דולר, אבל זו הייתה עננה קשה שריחפה מעלינו. בגיוס הראשון יש מלא Leap of Faith, בטח בעולם שאני באה ממנו. אני קודם כל מנסה לפתור בעיה נשית בעולם גברי, ומעבר לזה אני עושה b2c ובונה אפליקציה, שאנשים כבר לא מורידים. ובאמת, קיבלנו המון ׳לא׳. המון ניסיונות לשנות לנו את הכיוון ובאמת באמצע הדרך גם שינינו כיוון כדי להתאים את עצמנו. בסופו של דבר נכון שיש חלום, אבל גם יש את המציאות ואי אפשר להגשים את החלום בלי להתאים למציאות, אז עשינו מה שהיה צריך כדי שנצליח בלי להתפשר על עצמנו, ולהיות אחרי הגיוס הזה זה ממש וואו. אין ספק שזה מוסיף מיליון אתגרים חדשים ושרמת הסטרס עולה ולא יורדת, אבל מבחינת אתגר - זה היה אתגר מאוד גדול.

שתפי כישלון שחווית ומה למדת ממנו.

הסטארטאפ הראשון שלי הוא ממש כישלון מפואר, ולמדתי ממנו המון. המוצר היה אחלה והוא לא נכשל, הוא עבד והיה לו פוטנציאל, אבל בסוף קמתי בבוקר ולא רציתי ללכת לפגוש את האנשים שעבדתי איתם והיה לי לא טוב ברמה האישית. אז למרות שזה עבד והיה פידבק טוב מהשתמשות ואפילו קיבלנו השקעה עקרונית מהכרישים, מבחינתי זה היה כישלון. בסופו של דבר אנחנו חיים רק פעם אחת ואת רוצה לקום בבוקר ולהיות שמחה וזה היה הדבר הכי חשוב שלמדתי. שגם אם משהו ממש מצליח, אם הדרך שלי לא הייתה טובה - זה כישלון. ההחלטה לוותר על הסטארטאפ הייתה החלטה מאוד קשה שלקחה המון זמן, במיוחד שלא ידעתי מה הצעד הבא, אבל זו הייתה ההחלטה הנכונה.

שתפי רגע שאת מאוד גאה בו בנוגע אלייך ולחברה.

השיחה הראשונה שנעשתה והייתה אמיתית. בנינו קהילה, ופתאום נהיו שיחות אמיתיות של ילדות ונערות ונשים שהולכות בלילה ומרגישות לא בטוחות, וההבנה שמה שבנינו נותן ערך אמיתי לאנשים הייתה הרגע הכי מרגש.

עמית בן דב
עברית

3 דקות קריאה

February 2022
עברית
3 דקות קריאה
February 2022

לא הייתה אסטרטגיית מכירות. אני בעצמי עניתי לטלפון וניסיתי את מזלי.

מירב אורן
עברית

3 דקות קריאה

December 2021
עברית
3 דקות קריאה
December 2021

״אנחנו מבינים את הלקוח שלנו באופן מלא, ללא הנחה שאנחנו המשיח שהם שחיכו לו”

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס