דקות קריאה

4

״אני לא מכיר כמעט אף חברה ישראלית שנפלה על טכנולוגיה, אבל מכיר ערמות שנפלו על שיווק וניהול.״

אחת לשבועיים אנחנו מארחים בקהילה שלנו אנשים מובילים מתעשיית ההיי-טק הישראלית, למשך יום שלם בו חברי הקהילה מוזמנים לשאול אותם מה שירצו - ולקבל תשובה ישירה. בכל פינה כזו מוחלפת כמות ידע אדירה, ולכן החלטנו להפוך אותה לבלוג שבו נציג את השאלות והתשובות הטובות ביותר.

השבוע אתם מוזמנים לקרוא את התשובות של זהר לבקוביץ׳. זהר הוא יזם סדרתי ומשקיע, שהיה המייסד והמנכ״ל של חברת אמובי שנמכרה לתאגיד סינגטל ומוערכת היום בלמעלה מ-10 מיליארד דולר. ב2018, הוא הקים את חברת לייט (L1ght), שמגנה על ילדים מסכנות הרשתות החברתיות, וגם הצטרף כמשקיע לתכנית ״הכרישים״ בקשת. בנוסף לכל זה - הוא נשיא קבוצת הכדורסל הפועל גליל עליון.

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס

זוהר לבקוביץ׳

מנכ״ל ומייסד L1ght

מה יותר חשוב לך היזם, המיזם או שניהם ביחד?

אנשים. תמיד. כל סטארטאפ ישנה את המודל שלו מספר פעמים, ולכן מה שחשוב לי זה האנשים. לראות שהיזמים (ברבים, לא ביחיד), הם אנשים שיתמודדו עם הקשיים והשינויים. וגם.. אנשים שיהיה כיף איתם!

מה היית ממליץ לאדם שיש לו המון רעיונות יפים, ותכניות טובות לכניסה לשוק - להתמקד ברעיון אחד ולהשקיע בו שנים עד לאקזיט ואז לעבור לרעיון הבא? או לפעול יותר מהר ולהוציא לפועל את הרעיונות בלי להיות ממש פעיל בחברות?

לבחור דבר אחד ולעשות. בלי להעליב, אין שום חשיבות לרעיונות. מאז המצאת הגלגל אי אז לפני די הרבה שנים, לא היה שום רעיון חדשני. לפני גוגל היו עשרות מנועי חיפוש. לפני פייסבוק היו מייספייס וכו. הסיפור הוא לא הרעיון אלא הביצוע. בלי התמקדות הביצוע יהיה קלוקל וכושל.

איך ניתן להעריך שווי?

למיזם יש רק שווי אחד - מה שיתנו לך. יש מגוון של דרכים חשבונאיות להעריך שווי - אקסלים וכו׳ וכו׳, אבל בסופו של דבר אתה שווה רק את מה שסגרת במשא ומתן. 

לדעתך, מה מוביל חברה - שיווק או פיתוח?

שיווק. כל מה שאנחנו יודעים להגיד בעברית או באנגלית, יש מיליארד סינים שיודעים לפתח. ולכן - שיווק, אקסקיושן, זריזות - אלו הדברים החשובים. אני לא מכיר כמעט אף חברה ישראלית שנפלה על טכנולוגיה, אבל מכיר ערמות שנפלו על שיווק וניהול. 

מה הם דפוסי החשיבה, הרגשות, והמיינדסט שהכי הועילו לך בעולם העסקים וסביב כסף , ומהו לדעתך המרכיב העיקרי שמפריד בין אדם שמגשים את עצמו וחי בשפע, לבין אדם שלא ?

מעולם לא חיפשתי את השפע. אני קיבוצניק, ותמיד ניסיתי לעשות רק את מה שאני אוהב ומאמין בו. כל החברות שלי באו לפתור משהו שמפריע לי, לא ליקום. זו המוטיבציה שלי -  פתרון בעיה, ולא כסף. מה שהכי עוזר בעולם העסקי זה להיות נחמד, ישר והגון. אם אנשים אוהבים להיות באזורך קל לך יותר להצליח, כי יש מי שיעזור לך.

במידה ויש ליזם מתחיל אפשרות להקים סטארטאפ באופן עצמאי, האם בכל זאת הייתי ממליץ לו להכניס שותפים? במידה וכן, שותפים מאיזה תחום? 

מנסיוני, מיזמים שיש בהם יותר משותף אחד מצליחים יותר. הקמת סטארטאפ היא תפקיד בודד וקשוח, וטוב שיש שותפים שתוכל לחלוק איתם את החוויה הזו. אני מעדיף צוות יזמים ״עגול״ שיש בו טכנולוגיה, איש שיווק ואיש מוצר, ונחמד אם יש מישהו שיכול גם למנכ״ל את החברה. 

איזו תכונה באופי שלך קידמה אותך הכי הרבה?

בלי ציניות, גדלתי כילד מאוד עצלן שחייב אותי להיות סופר יצירתי בשביל להצליח. זה הסוד שלי. יצירתיות, ומציאת דרכים שאף אחד אחר לא מצא. בתחרות מול חברות גדולות ממך בהרבה זה מה שצריך כדי להצליח - הם חזקים יותר, יעילים יותר, עשירים יותר ומנוהלים יותר. אבל.. את קיצורי הדרך היצירתיים ואת ההמצאות כבר אין להם. זה הנשק שלנו. 

האם יש שקופיות בדק ספיץ' שחוזרות על עצמן ואתה תמיד רוצה לדלג עליהן חלק משעמם/לא רלוונטי /לא אינפורמטיבי שאתה מרגיש שהחלק מבזבז זמן?

ברור. תמיד יש את הטבלה הקבועה של ׳מה יש לנו אל מול המתחרים׳. מעולם לא ראיתי טבלה כזו שבה למציג אין את כל הפיצ׳רים, ולמתחרים יש אחד או שניים בשביל הסמליות. בעיניי זה מאוד נדוש.  

כשהתחלת, איפה מצאת אנשים עם תחומי עניין כמו שלך? יזמים שרוצים לעשות שינוי (לא רק מיטאפים)

כשהתחלתי, לא היו מיטאפים. גם לא היו הרבה יזמים. אז, כולם רצו להיות DJ ולא בהייטק. מעבר לכך, מעולם לא חיפשתי אנשים שדומים לי. יש לי כבר אותי, וזה הרבה. מעדיף אנשים שונים שמשלימים אותי. ולגבי איפה? חברים מהצבא, מהלימודים, מהעבודה, מהעולם..

עמית בן דב
עברית

3 דקות קריאה

February 2022
עברית
3 דקות קריאה
February 2022

לא הייתה אסטרטגיית מכירות. אני בעצמי עניתי לטלפון וניסיתי את מזלי.

מירב אורן
עברית

3 דקות קריאה

December 2021
עברית
3 דקות קריאה
December 2021

״אנחנו מבינים את הלקוח שלנו באופן מלא, ללא הנחה שאנחנו המשיח שהם שחיכו לו”

הכר את המייסד

הכר את המייסד

אודות החברה

צוות

גיוס